I to, že po kapsách musíte nosit velké zásoby kapesníků, může být vlastně známka zánětu. Když mu ale dáte ochutnat určité druhy zeleniny, dost možná vás konečně nechá na pokoji.
Neustálá únava a pocit naprostého vyčerpání. Dále pak zadržování vody a s tím související otoky, bolest svalů, kožní vyrážky, otravná rýma, alergie i astma. To jsou jen některé subjektivní příznaky zánětu, které život značně znepříjemňují a komplikují. Jedním ze způsobů, jak se s nimi poprat, je konzumace protizánětlivých potravin. V obchodě jich hodně najdete i v oddělení zeleniny!
Brukvovitá léčba zabírá
Do rodiny brukvovité zeleniny patří brokolice, zelí, mangold, křen, tuřín i květák. Všichni tito členové jsou bohatí nejen na vlákninu a antioxidanty, ale i rostlinnou chemickou látku zvanou sulforafan, která v těle snižuje hladiny zánětlivých cytokinů. Pomocnou ruku nabízí i kuchyňská klasika, která nechybí v žádné spižírně.
Cibule s česnekem
Po cibuli a česneku volá spousta receptů. A je to jen dobře, protože s těmito ochucovadly připravované pokrmy získávají zdravotní přidanou hodnotu navíc. Jejich obrovskou předností je vysoký podíl antioxidačních vitaminů A a C, stejně jako polyfenolů a protizánětlivých sirných sloučenin. Tak do hrnce klidně trochu přidejte!
Paprika nejen do guláše
Zánětu může srazit hřebínek i obyčejná paprika – a to bez ohledu na barvu. Je tedy úplně jedno, zda při vaření preferujete červenou, žlutou nebo zelenou, o dávku silného biologicky aktivního flavonoidu, kterým je kvercetin, budete mít postaráno. A ten je na záněty jako dělaný.
S listovou zeleninou zdraví vyhraje
Velkým nepřítelem zánětu je i listová zelenina, která má antioxidantů skutečně na rozdávání. V supermarketu proto ani špenát, rukolu a hlávkový salát nemíjejte bez povšimnutí. Čím častěji si na těchto potravinách smlsnete, tím dříve na zánět můžete vyzrát.
Zdroj: www.realsimple.com/anti-inflammatory-vegetables-8347069
Sledujte nás na sociálních sítích: