Snažíme se zhubnout, děláme pro to snad vše a ručička na váze se nechce pohnout. To je stav, který v mnohých z nás vyvolává zoufalství. Něco je špatně, ale co? V drtivé většině případů je chyba ve způsobu našeho stravování. Stále totiž existují nepřekonané mýty o jídle, které brání trvalé a plynulé redukci kilogramů. Které jsou ty nejčastější?
Cereálie, racio chlebíčky či suchary k snídani jsou to pravé. Omyl.
V redukčním režimu bychom se měli obloukem vyhnout všem potravinám, které jsou zbavené vody. „Při hubnutí je nutné zvýšit příjem potravin s vysokým podílem vody. Ta totiž dodává jídlu na šťavnatosti a objemu a jídlo tak zasytí mnohem více, než to vody zbavené,“ vysvětluje výživová poradkyně Gabriela Knosová. Lupínky, müsli či různé knäckebroty dodávají našemu tělu i v malých porcích nepoměrně vysoké množství energie, a přitom po nich máme brzy hlad. „Nehledě na to, že tyto výrobky jsou často dochucovány a my pak nevědomky přijímáme skryté cukry či naopak zbytečně moc soli,“ připomíná Knosová. Vhodné potraviny s dostatečným množstvím vody nejsou jen ovoce a zelenina, ale obecně jídlo v čerstvém stavu.
Jím light či dia výrobky, a proto hubnu. Omyl
Označení „light“ na obalu výrobku nás informuje o tom, že se jedná o výrobek s nižší energetickou hodnotou, které je dosahováno především snižování obsahu tuku. To, že jsou tyto výrobky vhodné při redukci hmotnosti, však patří k nejčastějším omylům. „Light potraviny marketingově označované nápisem 0 % tuku často obsahují další složky, které energetický příjem naopak zvyšují. Typicky se jedná o zahušťovadla, která pomáhají tvořit konzistenci a v nichž není ve většině případů omezen obsah cukru,“ vysvětluje obdornice na hubnutí Gabriela Knosová. Matoucí situace vzniká i s dia výrobky. „Dia výrobky jsou určeny pro diabetiky, místo cukru obsahují náhradní sladidla. Po přečtení etikety však zjistíme, že jsou díky vyššímu obsahu tuku stejně kalorické jako ty normální,“ dodává Knosová.
Ovoce je zdravé, a proto ho mohu konzumovat neomezeně. Omyl
Ovoce je zdrojem vitaminů, minerálů i dalších důležitých látek, rozpustné a nerozpustné vlákniny. „Každý odborník na výživu ví, že pravidelná konzumace ovoce je potřebná. Při redukční dietě bychom ho však měli jíst v přiměřeném množství a dávat přednost vhodným druhům,“ říká Gabriel Knosová. Ovoce totiž mimo zdravotních benefitů přináší našemu tělu také velké množství jednoduchých cukrů, které jsou rychlým zdrojem energie. „V Institutu kompliment proto doporučujeme ovoce konzumovat především dopoledne nebo před sportovním výkonem, určitě ne k pozdní večeři,“ radí Knosová. V rámci diety se doporučují lesní plody, jablka, hrušky, ale i citrusy, ananas, mango, kiwi, lichi a další. Pozor ale na banány nebo hroznové víno, ty už mají vyšší GI a pro hubnutí proto nejsou ideální. Pokud to myslíte s hubnutí vážně, určitě se vyhněte přezrálému ovoci a také sušeným a kandovaným plodům.
Když chci zhubnout, nesmím žádné pečivo. Omyl
Pečivo přináší našemu tělu sacharidy, které jsou zdrojem energie, a jeho konzumace se i v rámci redukce hmotnosti doporučuje zejména k snídani či dopolední svačině. Pro hubnutí jsou vhodné komplexní sacharidy s vyšším obsahem vlákniny, které najdeme v celozrnném pečivu a chlebu. „Bílé i celozrnné pečivo obsahuje srovnatelné množství energie, to celozrnné nám ale přináší řadu zdravotních benefitů v podobě minerálních látek, vlákniny a nenasycených mastných kyselin,“ říká Gabriela Knosová. „Pečivo bychom měli ideálně konzumovat s bílkovinou, například s libovou šunkou, tvarohem nebo pomazánkou. Tato kombinace zaručuje déle trvající zasycení a vždy bychom ji ideálně měli doplnit i porcí zeleniny,“ připomíná Knosová.
Sledujte nás na sociálních sítích: