Prostreno.cz

Dovolte půstům vstoupit do vašeho života

Je pro vás představa denního nebo vícedenního půstu jako holé mučení? Nebo v ní spatřujete způsob, jak si posílit imunitu, snížit hrozbu degenerativních onemocnění a ještě si prodloužit život? Jak to tedy je?

Půst je praxe, kterou lidé praktikují po tisíce let a je vlastní mnoha náboženstvím přesvědčeným o jeho prospěšnosti pro tělo i duši. I moderní věda však nabízí svůj pohled na tento fenomén, který mimo jiné ukazuje na některé přínosy, o kterých možná veřejnost nemá příliš široké povědomí. Jaké jsou vedlejší účinky půstu, o kterých jste možná nikdy neslyšeli?

Snížené riziko degenerativních onemocnění

Studie (1) amerických vědců z Národního institutu zdraví ukazuje, že půst jeden den v týdnu může chránit mozek před degenerativními nemocemi jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Důvody jsou hledány ve sníženém počtu kalorií, který podporuje růst určitých neuronů zapojených do prevence těchto onemocnění.To asi stojí za pár hodin kručení v břiše, což…

Prodloužená životnost? I ta je ve hře

Další studie (2) se zaměřuje na prodloužení životnosti, které může být dosaženo pravidelnou absencí kalorií, tzv. stavem „nalačno“. Tento stav prodlužuje očekávaný život u zvířat a domnívá se, že má podobný efekt i na lidi, neboť snižuje hladiny růstového hormonu podobného inzulinu, což snižuje riziko některých druhů rakoviny.

Podpora imunitního systému

Svojí troškou do „půstového mlýna“ přispívají i specialisté (3) z Los Angeles působící na Univerzitě Jižní Kalifornie Ti v rámci svého průzkumu zjistili, že třídenní hladovka vyzývá kmenové buňky k regeneraci nových bílých krvinek, čímž dochází k prokazatelnému omlazení komplet celého imunitního systému.

Ani tohle nezní úplně špatně, nemyslíte? Pokud jste pro myšlenku půst vyzkoušet na vlastní kůži, nezapomínejte na pitný režim. To, že budete den či dva bez jídla, ještě neznamená, že se nesmíte ani napít! Právě naopak, přísun tekutin v žádném případě nepodceňujte, vhodná je voda nebo zelené a bylinkové čaje. Nic nezkazíte ani tím, když se o průběhu poradíte se svým lékařem ještě dřív, než celá „akce“ vypukne. Koneckonců, názor odborníka se hodí vždycky…

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8470960/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5685139/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7474734/





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba