Proč nepřekračovat doporučenou denní hranici konzumace medu a co všechno vám hrozí, pokud to s ním přeženete?
Med je skvělou přírodní ingrediencí, která se ve velkém množství vyskytuje v našich kuchyních. Je znám svými léčivými vlastnostmi, například aby neutralizoval volné radikály a další toxiny, snížil oxidativní stres, posílil imunitní systém a podpořil hojení ran. Med také obsahuje vysoký obsah antioxidantů, jako jsou flavonoidy a polyfenoly, a je považován za přírodní lék proti kašli. Je také považován za zdravější alternativu cukru (1).
Nicméně, stejně jako jakýkoli jiný produkt, by měl být med konzumován v umírněném množství. Vysoký obsah kalorií, cukru a sacharidů v medu může přispět k nárůstu tělesné hmotnosti. Vysoký obsah cukru v medu může také zvýšit hladinu cukru v krvi, což může být pro lidi s diabetem nebezpečné (2).
Vykouzlí špíčky nejen na bocích
Pokud si hlídáte váhu, pak je velmi důležité kontrolovat množství medu, které přijímáte. Vysoký obsah kalorií, cukru a sacharidů se podepisuje pod tloustnutí (3).
Může zvýšit hladinu cukru v krvi
Med obsahuje cukr a sacharidy, jak již bylo uvedeno, a to ve velkém množství. V těle tedy zvyšuje hladinu cukru v krvi, což převážně u diabetiků může být nebezpečné (3).
Snižuje krevní tlak
Med je považován za skvělou přísadu, jež obecně pomáhá kontrolovat krevní tlak. Ale když jej užíváte v nadměrném množství, může se váš krevní tlak snížit. Lékaři dokonce hovoří o hypotenzi. (O té mluvíme v případě naměření hodnot nižších než 90/60 mmHg.) Z dlouhodobého hlediska se vyšší a pravidelný přísun medu spojuje se ztíženým fungováním srdce, proto se za optimální jeví příjem zhruba 50 ml medu denně (3).
Stojí za žaludečními problémy
Pokud trpíte zácpou, med tento stav vinou vysokého obsahu fruktózy ještě zhorší. Někteří lidé si také ztěžují na nadýmání či průjem. Jedno či druhé vzniká v důsledku neschopnosti těla strávit cukry v medu (3).
Zuby med neocení
Med také může způsobit zubní kaz, protože je lepkavý a může na zubech zanechat cukr. Bez ohledu na to, zda med konzumujete jako součást stravy nebo ho používáte k léčbě, je důležité myslet na jeho potenciální negativní dopady, pokud ho konzumujete v nadměrném množství (3).
Navzdory výše uvedeným negativům však med obsahuje cenné látky pro tělo, jako jsou folát, vitamin C, niacin, draslík, vápník a hořčík. Tyto výživové látky jsou pro náš organismus nezbytné, proto je důležité med konzumovat s mírou. Je obecně doporučeno konzumovat zhruba 50 ml medu denně (2).
Závěrem lze říci, že med je výživově bohatý přírodní produkt, který nám může prospět, pokud ho konzumujeme rozumně a v umírněném množství.
Zdroje: (1) www.en.wikipedia.org/wiki/Honey, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7692231/
Sledujte nás na sociálních sítích: