Cukr neškodí jen na talíři, ale i v krvi. To je důvod, proč se zbavit spánkové deprivace, nechuti k pohybu, nadměrného stresu i nadbytku kávy.
Hladina cukru v krvi je důležitý indikátor, protože ovlivňuje energii, koncentraci, zrak, kvalitu pokožky, srdeční frekvenci i celkovou pohodu (1). S jejím zvýšením nehrozí „jen“ riziko cukrovky, ale mohou se tím poškodit i nervy, krevní cévy a tkáně (2). Že k nárůstu jinak zvané glukózy přispěje konzumace potravin a nápojů obsahujících cukr, to je známý fakt. Znáte ale i jiné a méně zřejmé faktory?
Stres má dlouhé prsty
Ukažme si na člověka, který se v dnešní hektické době absolutně nestresuje. Existuje vůbec? Permanentní shon a nervozita je bohužel moderní populační „vizitkou“, s čímž se pojí spousta zdravotních potíží. Během stresu se uvolňují hormony, které úroveň krevního cukru rychle zvyšují (3). Konkrétně jde o adrenalin, glukagon, růstový hormon a kortizol. Zkrotit se dle názoru australské lékařky a výživové poradkyně Chloe McLeod dají dechovým cvičením, procházkou v přírodě i meditací (4).
Hořké následky spánkové deprivace
Velký vliv na glukózu má i špatný spánek, potvrzují vědci (5). I proto je důležité chodit spát ve stejných časech, a dopřát si alespoň těch doporučovaných sedm hodin. „S nevyspáním má hodně lidí tendence jíst a pít sladké věci, aby získali energii, což problém ještě zhoršuje,“ upozorňuje australský šéfkuchař a dietolog Alan Barclay.
Bez viny není ani káva
Klid, nikdo po vás nechce, abyste se své milované kávové vzpruhy vzdali, ovšem mějte na paměti, že i kofein může pozvednout hladinu cukru v krvi (6). Tak to s množstvím opravdu nepřehánějte. To stejné platí i v případě energetických nápojů, které tento stimulant zprostředkovávají. Mimochodem, s vysokou glukózou souvisí i hormonální změny (7), užívání některých léků na předpis (8) a nedostatek fyzické aktivity (9).
Zdroje: (1) www.webmd.com/diabetes/ss/slideshow-blood-sugar-high-low, (2) www.my.clevelandclinic.org/health/diseases/9815-hyperglycemia-high-blood-sugar, (3) www.dtc.ucsf.edu/types-of-diabetes/type2/understanding-type-2-diabetes/how-the-body-processes-sugar/blood-sugar-stress/, (4) www.houseofwellness.com.au/health/nutrition/7-things-didnt-know-might-spike-blood-sugar, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6123041/#:~:text=The%20Cardiovascular%20Health%20Study%20showed,number%20of%20symptoms%20observed11., (6) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8066601/, (7) www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/studying-the-link-between-the-menstrual-cycle-and-blood-sugar/, (8) www.beyondtype1.org/how-medications-can-impact-type-1-diabetes-management/
Sledujte nás na sociálních sítích: