Zkusíte-li jíst pouze v časovém rozmezí mezi devátou hodinou ranní a sedmou hodinou večerní, může to přispět k redukci tělesných tukových zásob a optimalizaci hladiny cukru v krvi. Přerušovaný půst prospívá i jedincům s metabolickým syndromem.
V oblasti zdraví a výživy se přerušovaný půst stává stále populárnějším trendem. Ale kdo může mít z této metody ten největší prospěch? Vědci naznačují, že pacienti s metabolickým syndromem mohou tím, že omezí své stravování na určité časové okno, získat speciální výhody.
Není syndrom jako syndrom
Slušelo by se asi blíže vysvětlit, co to ten metabolický syndrom vlastně je. Jedná se o celou skupinu zdravotních stavů, které zahrnují vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cukru v krvi, abnormální hladiny cholesterolu nebo triglyceridů a abdominální obezitu. Odhaduje se (2), že více než jedna miliarda lidí na celém světě trpí touto sbírkou onemocnění, která bohužel značně zvyšuje riziko cukrovky, srdečních chorob i mrtvice.
Jídlo má své načasování
Podle nedávné studie (3) provedené americkými vědci ze Salk Institute a University of California v San Diegu by se pacienti s tímto syndromem měli soustředit na přerušovaný půst. Do výzkumu bylo zapojeno 108 dospělých, kteří byli rozděleni do dvou skupin. Ta první byla vybavena standardním výživovým poradenstvím a měla volnost v tom, kdy jedla. Druhou skupinu vědci naopak požádali, aby se stravovala pouze v předem stanoveném čase, a to v rámci osmi až deseti hodin. Všichni účastníci si své jídelní časy zaznamenávali do speciální aplikace, díky čemuž měli dokonalý přehled.
Od devíti do sedmi je to ideální
Finální závěry byly překvapivé. Skupina dodržující časově omezené stravování zaznamenala větší úbytek tuku a lepší kontrolu hladiny cukru v krvi, což přispělo ke zlepšení zdraví. Průměrné rozmezí, kdy respondenti zasedali k jídlu, bylo mezi 9.14 a 18.59 hodin. Pokud se ptáte na nějaké nežádoucí účinky této diety, podrážděnost a únavu hlásil pouze jeden dobrovolník, což dokazuje, že drtivá většina osob snáší přerušovaný půst velmi dobře. „Tato konkrétní studie, i když malá, nám ukázala to, co jsme stejně celou dobu věděli," vyjádřila se v jednom z rozhovorů americká registrovaná dietoložka a spoluautorka studie Stephanie Schiff (4).
Zdroje: (1) www.mayoclinic.org/diseases-conditions/metabolic-syndrome/symptoms-causes/syc-20351916, (2) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5866840/, (3) www.acpjournals.org/doi/10.7326/M24-0859, (4) www.nypost.com/2024/09/30/lifestyle/metabolic-syndrome-patients-may-benefit-from-intermittent-fasting-study/
Sledujte nás na sociálních sítích: