Prostreno.cz

Šalvěj je starým lékařem pro novodobé zdravotní neduhy

Šalvěj (Salvia officinalis) je bylina, která se pyšně tyčí nad záhonky mnoha zahrádkářů, a to nejen díky svým aromatickým lístkům, ale také díky bohatým zdravotním benefitům, které poskytuje. Tato rostlina, jejíž historie sahá až do starověkého Říma a Řecka, je dnes stále populární pro své všestranné léčivé vlastnosti. V tomto článku se podíváme na zdravotní výhody konzumace šalvěje, jak ji pěstovat a připravovat pro každodenní použití.

Zdravotní přínosy šalvěje

Šalvěj je uznávána pro svůj vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před oxidačním stresem a volnými radikály. Kromě toho obsahuje vitamíny, minerály a řadu bioaktivních látek, které přispívají k celkovému zdraví.

Podpora trávení: Šalvěj je známá svými schopnostmi zmírňovat problémy s trávením, jako je nadýmání, plynatost a křeče. Pomáhá také při zlepšování chuti k jídlu.

Protizánětlivé a antibakteriální účinky: Díky obsahu flavonoidů a dalších látek má šalvěj silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, což z ní činí vhodný prostředek při léčbě bolestí v krku či jiných zánětlivých onemocnění.

Podpora paměti a kognitivních funkcí: Moderní studie potvrdily, že šalvěj může zlepšovat funkci paměti a kognitivní schopnosti. Existují důkazy, že tato bylina může být užitečná při léčbě Alzheimerovy choroby.

Regulace hladiny cukru v krvi: Některé studie naznačují, že šalvěj může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi, což je obzvláště prospěšné pro lidi s diabetem typu 2.

Zklidnění nervózního systému: Šalvějová tinktura nebo čaj mohou pomoci zmírnit nervozitu a úzkost, zlepšovat náladu a podporovat klidný spánek.

Jak pěstovat šalvěj

Pěstování šalvěje je poměrně jednoduché a zvládne ho i začátečník. Šalvěj je víceletá rostlina, která prospívá na slunných stanovištích v dobře propustné půdě.

Výběr stanoviště: Šalvěj potřebuje plné slunce a suché podmínky. Při výběru místa mějte na paměti, že šalvěj nemá ráda přemokřenou půdu.

Půda a vysazování: Rostlina se dobře uchytí ve vápenité, mírně kamenité půdě. Pokud vaše půda není ideální, přidejte kompost nebo písek pro zlepšení struktury.

Zalévání a údržba: Šalvěj je suchomilná rostlina, která nevyžaduje časté zalévání. Při pěstování v květináčích je třeba kontrolovat, aby voda mohla odtéct a nedocházelo k přemokření.

Sklizeň: Šalvěj můžete začít sklízet, jakmile začne produkovat dostatečně velké a zdravé listy. Nejlepší čas na sklizeň je během suchého, slunečného dne po uschnutí rosy.

Šalvěj v kuchyni

Šalvěj je díky své výrazné chuti oblíbenou přísadou v kuchyni, ale lze ji zpracovat i jinak.

Šalvějový čaj: Jednoduše zalijte několik lístků šalvěje horkou vodou a nechte louhovat asi 5-10 minut. Tento čaj může pomoci při trávení a nachlazení.

Šalvějové máslo: Rozpusťte máslo na pánvi, přidejte nasekané listy šalvěje a vařte, dokud máslo nezhnědne a nezačne vonět. Toto máslo je skvělé na těstoviny nebo pečenou zeleninu.

Tinktury a extrakty: Šalvěj lze použít k výrobě tinktur, které se užívají po kapkách. Stačí naložit čerstvé listy do alkoholu a nechat je několik týdnů louhovat.

Koření a marinády: Čerstvé nebo sušené lístky šalvěje jsou skvělé pro dochucení masa, zeleniny, a dalších pokrmů.

Šalvěj je nepochybně jedním z nejdůležitějších léků, které můžeme mít v naší kuchyni či zahrádce. Její zdravotní benefity i snadnost pěstování a přípravy ji činí ideální bylinou pro každého. Ať už ji použijete jako léčivý čaj nebo chutnou přísadu do jídla, šalvěj rozhodně dokáže vnést zdraví i chuť do vašeho života.

Zdroj: www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4003706/, názor autora





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba