Je k nevíře, že v tak malém „balení“ se ukrývá tolik cenných antioxidantů. Brokolicové klíčky lze přidávat do salátů i smoothies, ale můžete je jíst i jen tak samotné. A vůbec, nechcete si je sami pěstovat? Je to jednoduché!
Vitaminy, minerály i antioxidanty, které pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům a snižují riziko vážných onemocnění, jako je rakovina či srdeční choroby. Tohle všechno zelenina má, proto asi netřeba zdůrazňovat, že její konzumace přináší samá zdravotní pozitiva. Ale co kdybychom vám řekli, že některé druhy jsou ještě silnější, než jste si mysleli? Jedním z takových příkladů je brokolice, respektive její klíčky.
Nečekaný objev plný pozitiv
Brokolicové klíčky mohou ve srovnání s celou rostlinou nabídnout mnohem větší a úžasnější přínosy, a to díky vysokým hladinám polysulfidů, které obsahují. Termín polysulfid může znít složitě, ale v podstatě jde o fytonutrient, tedy rostlinnou sloučeninu s antioxidačními účinky. Vyplynulo to z japonské studie (1), která odhalila, že koncentrace těchto sloučenin je zde až sedmkrát vyšší než v celé zralé rostlině.
Příroda ví, co dělá!
Podle australské nutriční terapeutky Lauren Blekkenhorst z Výzkumného ústavu pro výživu a zdraví je tento jev pravděpodobně ochranným mechanismem mladé rostliny. „Výhonky brokolice jsou ve své rané fázi růstu zranitelnější vůči environmentálním stresorům, a proto jejich tělo produkuje vyšší koncentrace polysulfidů, které je chrání,“ vysvětluje expertka. Jak rostlina dozrává, její potřeba těchto ochranných sloučenin klesá, ale i nadále zůstávají přítomny, jen v menších množstvích.
Úroda přímo na vašem parapetu
Nejlepší zprávou je, že si tenhle malý zázrak můžete snadno vypěstovat i doma. Proces je jednoduchý, rychlý a výsledkem budou zdravé a nutričně hodnotné klíčky, které můžete přidávat do salátů, smoothie, nebo je jen tak zobat u televize. Pro začátek budete potřebovat semínka brokolice, která jsou k dispozici na internetu a nádobu na klíčení, například sklenici nebo speciální klíčící misku. Semínka zalijte studenou vodou a nechte je nasáknout přes noc. Poté vodu slijte, opláchněte je a vložte zpět do nádoby, kterou zakryjete prodyšnou látkou, ideálně mušelínem. Nádobu umístěte na chladné a tmavé místo, přičemž její obsah dvakrát až třikrát denně lehce navlhčete rozprašovačem. Jakmile po třech až pěti dnech semínka začnou klíčit, přemístěte je na slunné místo. Klíčky jsou připravené k jídlu, jakmile jsou plně zelené. Dobrou chuť a na zdraví!
Zdroje: (1) www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213231723002768?ref=pdf_download&fr=RR-2&rr=8206557458a21373, (2) www.staging.stylist.co.uk/fitness-health/nutrition/broccoli-sprouts-antioxidant/838543
Sledujte nás na sociálních sítích: