Označován je jako extra panenský, po ochutnání lehce pálí v krku a jeho etiketa bývá plná informací nejen o olivách. Jen takový olej je ten pravý!
Ceny potravin raketově rostou, a jak jste si jistě všimli, týká se to i olivového oleje. „Extrémní počasí výrazně ovlivnilo jeho produkci ve středomořských zemích, jako je Španělsko, Itálie a Řecko,“ vysvětluje nepříznivou situaci americký analytik Kyle Holland (1). „Někteří producenti, s nimiž jsme v kontaktu a kteří se výrobou olivového oleje zabývají již řadu let, mají obavy o budoucnost, jiní mezitím začali prodávat falešné produkty,“ dodává.
Past na zákazníky
K podvodům s touto potravinou dochází zcela běžně, proto by spotřebitelé měli být obezřetní. Jsou výrobci, již se nezdráhají označovat produkty nižší kvality jako prémiové, což většinou zahrnuje míchání olivového oleje s levnějšími oleji, jako je například slunečnicový. V některých případech se tyto směsi dokonce dobarvují chlorofylem a karoteny, aby napodobily barvu a vzhled kvalitního výrobku. Během posledních let úřady zabavily více než 2000 tun padělků, přičemž značnou část označily za nevhodnou pro lidskou spotřebu (2). Kde vzít jistotu, že váš olej je skutečně ten, za jaký se vydává?
Musí být něco extra
Pouze pravý produkt může nést označení extra panenský. Znamená to žádné chemikálie, teplo nebo další zpracování. Vyhněte se všemu, co se prezentuje jako lehké či čisté, neboť tyto termíny zpravidla naznačují nižší kvalitu (3).
Pálí v krku
Nejlepší způsob, jak zjistit pravdu, je prostě ochutnat obsah. Pokud se vyznačuje bohatou a komplexní chutí, která může zahrnovat i tóny čerstvých bylinek, zelených oliv a náznak kořeněnosti i jemné hořkosti, máte vyhráno. Po ochutnání kvalitního oleje se dostavuje lehký pálivý pocit v krku, což je způsobeno přítomností antioxidantů a polyfenolů.
Jde také o informovanost
Čím více informací z etikety získáte, tím lépe. Oleje, které uvádějí konkrétní jméno výrobce a podrobnosti o oblasti původu, bývají transparentnější a s větší pravděpodobností pocházejí od renomovaných producentů, kteří se zaměřují na vysokou kvalitu. Když výrobce uvede i název olivového sadu nebo konkrétní region, odkud olivy pocházejí, umožňuje to spotřebitelům ověřit si autenticitu a sledovatelnost produktu (4).
Zdroje: (1) www.cnbc.com/2024/05/02/liquid-gold-a-shortage-of-olive-oil-has-fueled-a-record-price-spike.html, (2) www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/italy/12138394/Operation-Mamma-Mia-uncovers-multi-million-pound-fraud-in-Italys-olive-oil-sector.html, (3) www.epicurious.com/ingredients/seven-ways-to-tell-the-difference-between-real-and-fake-olive-oil-article, (4) www.nypost.com/2024/10/14/lifestyle/the-olive-oil-you-bought-might-be-fake-here-are-5-ways-to-make-sure-you-have-the-real-deal/
Sledujte nás na sociálních sítích: