Nutriční složení „obyčejných“ brambor může leckoho překvapit. Zdraví prospěšné jsou všechny jejich odrůdy, ale pro maximální benefity se vyplatí sáhnout po těch barevných.
Brambory pocházejí z oblasti And, konkrétně dnešního Peru a Bolívie. Evropané se s nimi poprvé setkali až v 16. století, a to díky španělským dobyvatelům, kteří je do našich končin přivezli.
Jed, nebo hotový zázrak?
Ačkoli byly zpočátku přijímány se skepsí a nějakou dobu se dokonce považovaly za jedovaté a k jídlu nevhodné, díky nenáročnému pěstování, vysokému výnosu a schopnosti zasytit celé rodiny se na ně postupně začalo nahlížet zcela jinak. V 19. století byla jejich důležitost natolik velká, že během irského Velkého hladomoru (1845–1852) způsobeného bramborovou plísní přišlo o život více než milion lidí a další miliony musely emigrovat. Zcela nechtěně se tedy brambory ocitly v černých statistikách jako důvod obrovské katastrofy. Jakou pověst mají dnes?
Pod skromnou povahou se skrývá multivitamin
O bramborách se někdy říká, že jsou to jen „prázdné kalorie“ a nic víc, ovšem realita je jiná, neboť ztělesňují bohatý zdroj důležitých vitaminů, minerálů a vlákniny. Nabízejí také fenolické sloučeniny a antioxidační flavonoidy, které bojují proti zánětům, posilují imunitní systém a chrání tělo před škodlivými volnými radikály. Díky jejich rezistentnímu škrobu zajišťují pohodu střev a přispívají k regulaci krevního cukru. Klíčem ke všem těmto benefitům je však zachování jejich slupky, která obsahuje většinu vlákniny a živin. Víte, které druhy brambor jsou vůbec nejzdravější?
Zaměřeno na veselé barvy
Červené brambory, batáty a fialové brambory představují zajímavé alternativy ke klasickým bílým, přičemž každá odrůda nabízí jedinečné účinky. Červené brambory se vyznačují tenkou slupkou, krémovou konzistencí a až dvojnásobným množstvím flavonoidů, což zvyšuje jejich antioxidační potenciál. Ideálně se hodí na pečení, do polévek nebo salátů. Batáty naopak vynikají vysokým obsahem vlákniny, vitaminu A a beta-karotenu, který prospívá zraku. Ty fialové zase zaujmou nejen svou sytou barvou způsobenou antokyany, jež podporují zdraví srdce a snižují záněty, ale i jemně oříškovou chutí. Všechny tři druhy jsou pro své vlastnosti považovány za ty nejprospěšnější.
V obchodě mějte oči na stopkách
Při jejich nákupu vždy volte ty, které jsou pevné, hladké, bez známek poškození či zeleného zabarvení, jež signalizuje přítomnost toxického solaninu. Pokud máte tu možnost, sáhněte po bio bramborách, které nebyly ošetřeny pesticidy. Maximum pozitiv získáte nejen zachováním slupky, ale i šetrnou přípravou, tedy vařením, pečením a parní úpravou.
Zdroj: www.realsimple.com/the-healthiest-type-of-potato-8731579
Sledujte nás na sociálních sítích: