Pokud užíváte léky na vysoký tlak, cholesterol, alergii, úzkost či svalové křeče, s grapefruitem buďte velice opatrní. Má na ně totiž dost negativní vliv.
Grapefruit pochází z Karibiku, konkrétně z ostrova Barbados, odkud se později rozšířil do Ameriky. Jeho rodiči jsou jamajský pomeranč a indonéské pomelo – vznikl jejich křížením, které se dlouho nedařilo. Když už šlechtění konečně přineslo výsledky, začal grep sloužit pouze jako okrasná rostlina, jejíž plody se nekonzumovaly až do 19. století. Ale pak se blýsklo na šťavnaté časy celosvětové popularity.
Rychlá dávka prospěšného céčka
Grep poskytuje obstojnou dávku vlákniny, která podporuje kardiovaskulární systém i trávení. Středně velký kus zprostředkuje 100 procent denní dávky vitaminu C, takže si na své přijde také imunita a zkvalitňujících výhod se dočká i pokožka (1). Tenhle dáreček rovněž usnadňuje hubnutí, zlepšuje činnost jater, zajišťuje hydrataci a předchází inzulinové rezistenci (2). Když se k tomu přidá ještě osvěžující chuť a příjemná vůně, jeden „měsíček“ prostě nikdy nestačí. Zeptali jste se ale lékaře, zda grapefruit vůbec můžete jíst? Protože snižuje účinnost běžně užívaných léčiv, opatrnost je skutečně na místě.
Neznalost se může vymstít
Tělo konzumované léky zpracovává pomocí enzymů v trávicím traktu, přičemž tím nejdůležitějším je enzym CYP3A4, který rozkládá přibližně polovinu všech přijímaných medikamentů. Grapefruit však obsahuje látku, která tento enzym blokuje, což vede ke dvěma hlavním účinkům - lék zůstává v organismu delší dobu a ve vyšších koncentracích, což může zvyšovat riziko vedlejších účinků, a zároveň klesá jeho účinnost, protože se špatně vstřebává (3).
Problémy na sebe nenechají čekat
Týká se to zejména statinů na léčbu vysokého cholesterolu a benzodiazepinů předepisovaných k tlumení úzkosti, svalových křečí a záchvatů. Z obliga nejsou ani blokátory kalciových kanálů regulující krevní tlak, imunosupresiva využívaná po transplantacích, antidepresiva, antipsychotika, prášky na erektilní dysfunkci a antihistaminika tlumící symptomy alergií (4). Grapefruit je sice zdravý a plný prospěšných živin, ale na straně druhé může i ublížit. Měli byste to vědět dřív, než se do něj zakousnete nebo si dáte sklenici jeho osvěžující šťávy.
Zdroje: (1) www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/grapefruit-benefits, (2) www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-grapefruit#weight-loss, (3) www.fda.gov/consumers/consumer-updates/grapefruit-juice-and-some-drugs-dont-mix#:~:text=Many, (4) www.health.com/how-grapefruit-can-affect-your-medications-8744002
Sledujte nás na sociálních sítích: