Aby si na vás zákeřná chřipka nepřišla, udělejte jí čáru přes rozpočet zvýšeným příjmem vitaminu C, D a B6, který navíc bojuje proti podrážděnosti a únavě.
Kdy už si bacily chřipky dají oraz, ta otravná zima skončí a konečně přijde barevné jaro? Pohled z okna naznačuje, že si zřejmě budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Abychom těch posledních pár chladných a rizikových týdnů přečkali ve zdraví, je třeba dbát o dostatečné množství látek, na které imunita spoléhá.
Vitamin C se stále podceňuje
No jistě, že nejznámějším vitaminovým podporovatelem obranyschopnosti je staré dobré céčko, přesto populaci běžně schází, a to nejen v zimě (1). Doporučená denní dávka pro dospělé činí 40 mg, což lze snadno pokrýt vyváženou stravou obsahující citrusové plody, banány, kiwi, papriky, rajčata, kapustu, květák a brokolici. I tak málo stačí k odolnosti organismu a ochraně buněk před poškozením. Vitamin C má příznivý vliv také na kosti, krevní cévy, chrupavky a kvalitu pleti (2).
Vitaminu D raději více
I vitamin D hraje roli v tom, zda si poběžíte pro neschopenku, nebo i přes nepříznivé počasí a útoky chřipky zůstanete v dobré kondici. Podle amerického lékařského a výzkumného centra Mayo Clinic (3) má tato živina silné protizánětlivé, antioxidační a neuroprotektivní schopnosti, které zajišťují rychlé imunitní reakce. Jejím přirozeným zdrojem je sluneční záření, ovšem aktuálně je hřejivých paprsků pochopitelně poskrovnu, čímž se vysvětlují globální nedostatky. Denní příjem bývá stanoven na 15 mcg pro muže a 20 mcg pro ženy, jenže to je asi málo. Z výzkumů (5) překvapivě vyplývá, že tyto běžně doporučované dávky bývají nedostatečné.
Vitamin B6 pro celkovou harmonii
Všechny vitaminy skupiny B mají nějaké poslání, ale v období chřipek a nachlazení je doslova životně důležitý vitamin B6 (6). Pokud ho budete mít málo, projeví se to nejen častější nemocností, ale i podrážděností a únavou. K jeho nejbohatším potravinovým zásobárnám patří tuňák, losos, luštěniny, hovězí a vepřové maso, ořechy, drůbež, cizrna a celozrnné výrobky.
Zdroje: (1) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7400810/, (2) www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-c/, (3) www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-d/art-20363792, (4) www.nutritionsource.hsph.harvard.edu/vitamin-d/, (5) www.nypost.com/2023/11/27/health/vitamin-d-recommended-levels-should-be-10x-higher-report/, (6) www.medlineplus.gov/ency/article/002402.htm
Sledujte nás na sociálních sítích: