Někdy není skoro ani vidět, jeho účinky jsou přesto zdrcující. Prach u vás doma dokáže přivodit neplodnost i zhoubný nádor. Nemluvě o tom, že vašim dětem může urychlit nástup puberty.
Prach je všudypřítomný a zdánlivě neškodný. Ale chyba lávky! Seskupení vnitřních a venkovních částic, což obvykle bývá kombinace špíny, pylu, kožních buněk, hmyzu, srsti domácích mazlíčků, spór plísní, bakterií, mykotoxinů, roztočů i jejich odpadků, totiž může být smrtelné. Jak zajistit, aby vaše domácnost nebyla jedním velkým prostorovým rizikem? To je jednoduché – uklízejte mnohem častěji.
Nebezpečí v každém koutě
Odborníci si stále častěji dávají prach do souvislosti s dlouhým seznamem zdravotních problémů a ve většině případů platí, že čím menší částice, tím horší účinek (1). Největší hrozbu pak představují ty úplně nejjemnější nazývané PM2,5, které jsou menší než 2,5 mikrometru, proto mohou snadno proniknout do plic a poté i krevního oběhu (2). Zatímco krátkodobě způsobují kašel, slzení očí, astmatické záchvaty a bronchitidu, dlouhodobá expozice může vést k poklesu funkce plic, srdečním problémům i zvýšenému riziku rakoviny (3). A to ještě není všechno.
Co nádech, to dávka olova
Poznatky jisté americké studie (3) poukazují na skutečnost, že prach v mnoha domácnostech obsahuje i toxické prvky jako olovo, pesticidy a per- a poly-fluoralkylové látky označované zkratkou PFAS. S nimi přichází další soubor nebezpečných rizik. Je tedy čas chopit se náčiní a něco s tím udělat. Dřív, než bude pozdě…
Pryč se zbytečnostmi
Méně vystavovaných předmětů znamená méně povrchů, na kterých se prach bude usazovat. Ano, přebytek věcí prašnost značně zvyšuje, tak pokud můžete, vrhněte se na pořádnou redukci dekorací. Pořiďte si i vhodný očistný arzenál. Utěrka z mikrovlákna je při stírání mikroskopických prachových částic výrazně účinnější než standardní bavlněný hadřík. Skvělou volbou jsou i přírodní čisticí prostředky, protože odstraňují nečistoty, nepřidávají do ovzduší žádné toxické chemikálie a mívají antibakteriální vlastnosti. Dalším preventivním opatřením je pořízení čističky vzduchu, jde o investici, která se skutečně vyplatí.
Zdroje: (1) www.nypost.com/2024/11/19/health/too-much-pm2-5-at-home-can-cause-health-issues-how-to-minimize-it/ (2) www.who.int/publications/i/item/9789240047693?utm_source=chatgpt.com, (3) www.chcrr.org/cs/health-topic/interstitial-lung-diseases/?utm_source=chatgpt.com
Sledujte nás na sociálních sítích: