Kreatin je teď hodně diskutovaným doplňkem stravy, a to nejen ve světě sportu. Ženám pomáhá s hormonálními změnami během perimenopauzy a menopauzy, přičemž předchází únavě a zlepšuje funkci mozkových buněk.
Možná jste o něm slyšeli v posilovně, v podcastu o zdraví nebo vám ho doporučil kolega. Kreatin, kdysi doména převážně mužských sportovců, si našel cestu i k ženám, pro které je velmi žhavým doplňkem. Kdoví, třeba se jím necháte okouzlit i vy.
Seznamte se s hrdinou
Kreatin je přirozeně se vyskytující sloučenina, která se nachází ve svalových buňkách. Jeho primární úlohou je podpora produkce energie, a to zejména během krátkodobých vysoce intenzivních aktivit (1). Přijímat se dá ze stravy, především z živočišných zdrojů, jako je maso, drůbež, ryby a vejce (2). I když si ho tělo dokáže samo syntetizovat v játrech, ledvinách a slinivce, odkud je pak transportován do svalů jako hlavního úložiště, řada jeho příznivců nechce ponechat nic náhodě a sází na kreatinové doplňky stravy.
Pomoc při únavě i rozhozených hormonech
Jak již bylo zmíněno v úvodu, zatímco dříve byl kreatin spojován spíše s mužským fitness světem, moderní výzkumy naznačují prospěch i pro něžné pohlaví. Právě pro ženy vlastně může být suplementace kreatinem ještě přínosnější, neboť křehké dámské tělo nemá takové zásoby ve svalech a zpravidla z běžné stravy přijímá i jeho menší množství (3). Je prokázáno (4), že tenhle parťák nejenže optimalizuje produkci energie během dne, také pomáhá tlumit prozánětlivé procesy spojené s hormonálními změnami během těhotenství, perimenopauzy a menopauzy (5). Kreatin rovněž příznivě ovlivňuje paměť a mentální jasnost tím, že podporuje efektivnější funkci mozkových buněk (6).
Kolik bude stačit?
Je jedno, zda si ho budete dávat po tréninku, odpoledne nebo před cvičením, důležité je užívat ho pravidelně každý den. Doporučené dávkování kreatinu pro ženy se pohybuje v rozmezí 3–5 gramů, v závislosti na tělesné hmotnosti, úrovni fyzické aktivity i stanovených fitness cílech (7).
Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10091274/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26874700/, (3) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3963244/, (4) www.riverlandbalancednutrition.com.au/blog/creatine, (5) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7998865/, (6) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6093191/, (7) www.trycreate.co/blogs/news/how-much-creatine-should-a-woman-take-creatine-dosage-guidelines?srsltid=AfmBOoocTAc-07akNYPrXNuzLKpVra_jddbSGKSfjHRtgD85G8lh0y6B
Sledujte nás na sociálních sítích: