Mnozí z vás jistě vědí, že žaludy plody dubu jsou jedlé, ale napadlo vás někdy skutečně je vyzkoušet a ochutnat? Pokud ne, je nejvyšší čas vyrazit na příjemnou procházku a cestou si snadno můžete nasbírat i tuto netradiční pochoutku. Máme pro vás několik tipů, jak s nimi naložit a také proč byly dříve tak vyhledávané.
Dub byl pro Slovany i Germány odjakživa považován za posvátný strom. Dubové háje byly zasvěcené bohu blesků a hromů, tedy Perunovi, a sběr žaludů, se dokonce stal slavnostním obřadem. Sesbírané žaludy se pak pražily, loupaly a nejčastěji mlely na mouku. Z této mouky se pak připravoval chléb.
Z žaludů si také, ale můžete připravit lahodnou kávu či si je dopřát jako opražené k mlsání. A jaké jsou účinky těchto plodů?
Žaludy mají bohatý obsah tříslovin, po nichž mají nahořkou chuť, ale existuje řada způsobů, jak tuto nepříjemnou chuť odstranit, například vařením a namáčením ořechů ve vodě. Žaludy mají vysoký obsah tuku, bílkovin, sacharidů, minerálů a vitaminů.
Zlepšují náladu a doplní energii
V žaludech je vysoká hladina komplexních sacharidů, které během trávení zajišťují dlouhodobé zásoby energie. Žaludová mouka či pražené ořechy jsou lepší alternativou než „prázdné sacharidy" nebo jednoduché cukry, které poskytují energii jen na krátkou dobu.
Prevence diabetu
Jedním z pozoruhodných účinků žaludů na zdraví je i schopnost regulovat hladinu cukru v těle, čímž zabraňuje negativním výkyvům glukózy.
Zlepšují trávení
Stejně jako většina ořechů, žaludy mají značné množství vlákniny, což je ideální pro zlepšení trávení. Vláknina zlepšuje peristaltiku střev a tím eliminuje jak zácpu, tak průjem.
Jak je zpracovat?
Pokud máte nasbíráno, máte dvě možnosti, jak je dále zpracovat. Důležité je zbavit je hořkosti. Prvním způsobem je pražení, žaludy oloupejte, nasekejte na menší kusy a pražte na suché pánvi. Upražené žaludy rozdrťte nebo rozmixujte na jemný prášek. Tento prášek můžete použít na přípravu kávy samozřejmě bezkofeinové anebo jako mouku, která se hodí všude místo tradiční obilné mouky.
Druhým způsobem je namáčení. Žaludy ponořte do vroucí vody a oloupejte (podobně jako mandle). Jádra rozkrájejte na menší kusy a vložte do hrnce s vodou. Přibližně 4 dny nechte louhovat a 3krát denně vyměňujte vodu, podle zakalení. Z žaludů se musejí vyplavit všechny třísloviny. Když přestane být voda kalná, dejte žaludy do hrnce s vodou v poměru 1 : 2 a přiveďte k varu. Poté sceďte, rozemelte na strojku na maso, rozložte na plech a nechte je usušit. Z usušené hmoty můžete připravovat kávu nebo ji namlít na požadovanou hrubost a použít jako mouku.
Příprava „kávy“
Pokud máte již připravenou žaludovou drť, na jeden šálek „kávy“ budete potřebovat 1–3 čajové lžičky, podle chuti. Zalijte horkou vodou a nechte louhovat. Čím déle necháte žaludovou drť louhovat, tím hořčejší nápoj bude. Doba louhování by měla být 5 až 10 minut, opět podle chuti. Žaludovou drť lze zalévat opakovaně.
Sledujte nás na sociálních sítích: