Prostreno.cz

Druhy pepře v kuchyni

Klasický černý pepř je stálicí na stojanu s kořením v mnoha kuchyních po celém světě, a nejspíše ani vy nejste výjimkou. Koneckonců dvojice „sůl a pepř“ se objevuje téměř v každém receptu. Ovšem existuje mnoho dalších druhů pepře, které stojí za to přidat mezi svůj „kořenkový arzenál“, jelikož vašim pokrmům dodají zcela jiný rozměr, nemluvě o zdravotních přínosech.

Jednotlivé druhy pepře se totiž od sebe výrazně liší nejen barvou, ale také intenzitou a chuťovým profilem, díky čemuž dodají každému pokrmu jinou specifickou chuť. Tak schválně: vzpomeňte si na šťavnatý steak v omáčce ze zeleného pepře, růžové kuličky pepře na carpacciu z tuňáka nebo bílý pepř v bešamelové omáčce… už víte o čem je řeč? Dobrá, nyní se blíže podíváme na to, jak jednotlivé druhy pepře rozlišit, a proč byste jim měli dát šanci i ve vaší kuchyni.

Druhy pepře

Jako základ si uveďme běžně se vyskytující trio černého, ​​bílého a zeleného pepře, které pochází ze stejné kvetoucí rostliny (liány), pouze s tím rozdílem, že se sklízí v různých fázích růstu. Jedná se tedy o stejný druh pepře, ovšem s jinou chutí a vlastnostmi. Ostatní druhy pepře pak pocházejí z jiných rostlin.

Černý pepř

Mletý černý pepř je bezesporu jedno z nejznámějších koření na světě, a dá se říci, že je všudypřítomné. Ne všechny kuličky černého pepře jsou však stejné, vzhledem k tomu, že se pěstují v různých oblastech, od Sarawacku (Malajsie) po Talamancu (Ekvádor), a tudíž disponují různými vlastnostmi v závislosti na tom, kde byly pěstovány.

Bílý pepř

Bílý pepř jsou ve skutečnosti kuličky černého pepře s odstraněným vnějším obalem, pomocí procesu namáčení. Zbylé bílé vnitřní zrnko se pak znovu usuší. Kuličky bílého pepře mají intenzivnější chuť než pepř černý, se zemitými podtóny. Ideální pro použití v bílých omáčkách, suflé, bramborové kaši apod.

Zelený pepř

Zelený pepř se vyrábí z nevyzrálých ještě plně zelených bobulí, a vyznačuje se svou jemnou ovocnou chutí. Nejčastěji se s ním setkáte v nakládané formě, vzhledem k tomu, že se v sušené formě poměrně brzy kazí, proto je potřeba jej spotřebovat rychle.  

Růžový pepř

Jemná zrnka růžového pepře ve skutečnosti vůbec pepřem nejsou, jedná se o téměř zralé bobule stromu Schinus terebinthifolius (Pepřovec brazilský) z Jižní Ameriky. Mezi mlýnky s pepřem je v regálu v obchodě nenajdete, protože díky své křehkosti a jemnosti se růžový pepř používá vcelku (případně lehce rozdrcený v moždíři) a nejlépe se hodí do salátů nebo do hotových jídel, kde je žádoucí jejich sladce ostrá a jemná chuť (např. mořské plody a lehčí omáčky).

Sečuánský pepř

Sečuánský pepř je velmi běžné koření v indické, čínské, tibetské, nepálské a thajské kuchyni. Jedná se o koření z rodu Zanthoxylum (konkrétně žlutodřev peprný = Zanthoxylum piperitum), a ve skutečnosti je úzce spjato s citrusovými plody, spíše než s typickými kuličkami černého pepře, jak lidé obvykle předpokládají.

Při vaření se používá celá slupka či skořápka obklopující semena, do kořenících směsí se pak obvykle používá prášek z rozemletého sečuánského pepře. Jeho chuť je štiplavá, mírně citrusová, při vyšším množství na jazyku lehce brní a znecitlivuje.

Pepř dlouhý

Tato neobvykle vypadající zrnka pepře lze snadno identifikovat podle jejich neobvyklého tvaru (šedočerné 2–3 cm dlouhé šišky, které připomínají jehnědy). Rostou na tropické liánovité rostlině z čeledi Piperaceae od Himálaje po jižní Indii.

Dlouhý pepř má podobnou chuť jako černý, je však o trochu mírnější a nasládlý (je však stejně ostrý).

Využijete jej k ochucení masa (hovězí, skopové, jehněčí, kuřecí), do zeleninových pokrmů polévek a omáček, k nakládání apod.

Zdroje: www.finedininglovers.com/article/6-types-peppercorns-worth-knowing, www.pofikoreni.cz





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Lívance nadýchané

25min
(1 hlasů)

Lívance bez vajec

15min
(1 hlasů)
Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba