Antioxidační bomba, nebo jen prázdné sliby? Vědci přezkoumali účinky červeného vína a jejich závěry otřásají vinařským světem!
Ve víně je pravda. A co ještě? V porovnáním s bílým má červené pověst zdravějšího nápoje, a to především díky vysokému podílu rostlinného polyfenolu resveratrolu. Ten prokazatelně normalizuje krevní tlak, zpomaluje kognitivní pokles související s věkem a předchází diabetickým komplikacím, přičemž tlumí bolesti kloubů a potlačuje růst rakovinných buněk (1).
Zní to hezky, ale…
Nejen výše uvedené benefity jsou důvodem, proč někteří odborníci na dlouhověkost, a to včetně uznávaného amerického experta Dana Buettnera, zahrnuli umírněnou konzumaci červeného vína mezi hlavní tajemství takzvaných „modrých zón“, tedy oblastí s nejvyšší koncentrací stoletých lidí na světě (2). Nejnovější poznatky však tyto zažité představy dost zpochybňují. Že by rudý mok nebyl až tak zázračný?
Na barvě zřejmě tolik nesejde
Metaanalýza publikovaná v odborném časopise Nutrients (3) nalezla v propagovaných přínosech uctívaného resveratrolu nemalé mouchy. Vědci analyzovali data ze 42 observačních studií zahrnujících téměř 96 tisíc účastníků, načež dospěli k překvapivému postoji. „Nenašli jsme žádné rozdíly ve spojení mezi konzumací červeného nebo bílého vína a celkovým rizikem rakoviny, což vyvrací obecné přesvědčení, že červené víno je zdravější než bílé,“ píše se v závěrech výzkumu (4).
Chybička se vloudila
Tento průzkum paradoxně není prvním rozporem blahodárných účinků rudé vinné révy v tekuté verzi. V minulosti bylo červené víno spojováno s rozmanitostí střevních bakterií, omezeným rozvojem vrásek, zdravějším srdcem, a dokonce i zvýšenou plodností. Nicméně, tato tvrzení se ukázala jako kontroverzní (5). Pokud ho pijete nejen pro jeho jedinečnou chuť, ale i příslib zdravotních výhod, možná teď budete trochu zklamaní.
Zdroje: (1) www.healthline.com/nutrition/resveratrol#TOC_TITLE_HDR_9, (2) www.healthline.com/nutrition/blue-zones#TOC_TITLE_HDR_5, (3) www.mdpi.com/2072-6643/17/3/534, (4) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10146095/, (5) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2710299/
Sledujte nás na sociálních sítích: