Oblíbená bylinka, která se k nám rozšířila pravděpodobně ze Středomoří a používala se již v rámci staročeské kuchyně. Původně pochází z Indie a dnes se vyskytuje prakticky po celém světě, známo je přibližně 60 druhů bazalky. Kromě kuchyně je využívána i v lidovém léčitelství – má vysoký obsah tříslovin a silic, obsahuje vitamin C. Podporuje zažívání, zklidňuje podrážděný žaludek.
Jak vybírat
Ideální je pěstovat čerstvou bazalku doma či na zahradě. Dařit se jí bude v květináči i na záhonu. Vypěstovat ji můžete ze semen, případně si koupit sazenici (doporučuje se dojít si pro ni do zahradnictví, sazenice ze supermarketů nemívají obvykle tak dlouhou životnost). Kupujete-li bazalku čerstvou, ale již nařezanou, dejte pozor, aby nebyla příliš zvadlá či pomačkaná. Listy by měly být pevné a výrazně zelené. Bazalku můžete koupit i sušenou, v dózách či sáčcích na koření. Pokud bazalku pěstujete k sušení, otrhejte lístky ještě předtím, než vám vykvete.
Jak připravovat a konzumovat
Bazalka patří v čerstvém i sušeném stavu mezi nejuniverzálnější ochucovadla. Hodí se do salátů, ale i polévek či omáček, tradičně je využívána v receptech středomořské kuchyně. Rozumí si s těstovinami, mozzarelou a rajčaty. Čerstvou bazalku dáváme do již hotových pokrmů, nikdy ji nevaříme. Pro teplou kuchyni, kdy je nutné provaření, se hodí více bazalka sušená. Pamatujte, že je velmi aromatická.
Jak uchovávat
Pěstujete-li bazaku, stačí jí světlé místo a pravidelná zálivka (pozor, voda by se neměla dostat na listy, aby nezčernaly). Na podzim přesuňte bazalku domů, chladné teploty jí nesvědčí. Stonky s listy vydrží několik dní v ledničce. Sušenou bazalku uchovávejte v kořence – vydrží přibližně rok (poté ztrácí aroma).