Prostreno.cz

Oregano

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    9 g
  • Sacharidy:

    68 g
    • Cukry:

      4,00 g
  • Tuky:

    4 g
  • Vláknina:

    42 g

Aktivita pro spálení:

264 kcal

33

minut jízdy na kole

25

minut běhu

78

minut uklízení

Oregano neboli Dobromysl obecná. Latinský překlad „Origanum vulgare“. Jedná se o aromatickou trvalkovou bylinku. Oregano původně pochází ze Středomoří a západní Asie. Dnes ji můžete najít i v naších zahradách a domácnostech. V minulosti se tradovalo, že dobromysl (oregano) zavěšena nad dveře nebo okno chrání lidi před nemocemi a zlými duchy. 

Dnes existují jak kulinářské odrůdy oregana, jako jsou řecké nebo italské oregano, mají silnou vůni a hřejivou štiplavou chuť, tak i okrasné kultivary jsou obvykle chutnější a nejsou vhodné pro vaření. Barvy se pohybují od bílé po růžovou nebo světle fialovou. Všechny odrůdy obsahují éterický olej, jehož hlavní složky jsou thymol a karvacrol. Oregano obyčejné, jaké často najdete v obchodě s potravinami, se také nazývá „řecké“ oregano. Existuje ale i mexické oregano, které ve skutečnosti oregano moc nepřipomíná, i když se často jako oregano používá. Má spíše chuť podobnou pepři. To, co se nazývá „italské“ oregano, je ve skutečnosti kříženec oregano a majoránky, což mu dává sladší chuť.   

Jak pěstovat 

Listy rostliny oregana jsou velmi malé a tmavě zelené barvy. Bylinka produkuje drobné bílé, růžové nebo fialové květy, které jsou velmi atraktivní pro opylení včel. Pokud se rozhodnete pro pěstování oregana, ať už v zahradě nebo doma, bylinka bude spokojená na slunném místě v suché půdě. Oregano je bylinka, která se velmi ráda rozšiřuje. Pokud jí budete pěstovat na zahradě, je lepší dát této bylince dostatek prostoru. Pokud se vaše oregano začne příliš rozpínat na všechny strany, bylinku rozdělte. Pečlivým kopáním kolem kořenů, oddělte část kořenů a stonků od hlavní rostliny a přesaďte. Dávejte pozor, abyste příliš neporušili rostlinu. Starší rostlině pak dejte čerstvou půdu a dostatek vody, aby se oživila. Bylince se bude také skvěle dařit v květináči doma na parapetu.  

Použití při vaření 

Oregano je velmi oblíbená bylinka v kuchyni. A to jak sušená, tak i čerstvá. Používá se při italské kuchyni a většina dětí ji nazývá „bylinkou pizzy“. Také se objevuje v mnoha mexických a španělských jídlech, a lze jej použít téměř k jakémukoli jídlu. Skvěle se hodí do pokrmů, které mají rajčatový základ. Je také ideální pro dochucení těstovin a většiny potravin, které obsahují olivový olej. Výborně se doplňuje s bylinkami jako jsou bazalka, česnek, cibule a tymián. Nezapomeňte bylinku nejprve rozdrtit mezi rukama, aby byly kousky velmi jemné.  

Jak usušit a skladovat 

Oregano je jednou z nejlepších bylinek, kterou lze sušit a užívat si ji celoročně ve svých oblíbených jídlech. Existují dva způsoby sušení a to, co si vyberete, bude záviset na množství místa, které máte, a na tom, kolik oregana sklidíte. Ploché sušení bylinky: odtrhněte listy oregana od stonku a položte je např. na plech, podnos s papírem a umístěte na přímé sluneční světlo, dokud listy nevyschnou. Tato metoda je vhodná pro menší sklizně. Zavěšení bylinky: nastříhejte si dlouhé větvičky oregana a seskupte je do svazků, které pomocí provázku svažte. Následně svazky oregana zavěste na hřebík nebo stojan na sušení bylin do suché místnosti. Jakmile je bylinka už usušená, jednoduše listy ze stonku otrhejte. Tento způsob je vhodný pro větší sklizeň bylinky. Nenechávejte oregano (i další bylinky) příliš dlouho viset. Mohou být příliš suché, ztratit chuť a navázat na sebe hodně prachu. V obou případech skladujte sušené oregano ve vzduchotěsné nádobě. Sušené oregano v hermeticky uzavřené nádobě zůstane i do příští vegetační sezóny velmi chutné. 

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba