Banány. Kdysi se na ně v obchodech stály řady, a i dnes jsou jedním z nejčastěji konzumovaných druhů exotického ovoce u nás. Sladký žlutý banán se stal součástí naší stravovací kultury v podobě rychlé svačinky a je součástí našich zejména sladkých pokrmů. Banány mají dlouhý rodokmen, typický banán, který všichni tak dobře známe, je mutantní odrůda, která se vyvinula z původních červených a zelených banánů, které se nejčastěji nazývají plantainy. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, banánové rostliny nejsou stromy, ale obří byliny, které dosáhnou své plné výšky 3 až 6 metrů už po roce. Každý banánový květ se vyvine v ovoce, které je dostatečně zralé ke konzumaci asi po třech nebo čtyřech měsících. Po vyprodukování ovoce stonky rostlin odumírají a jsou nahrazeny novým porostem kde vyrostou další banány. Některé banánovníky produkují ovoce až sto let, ačkoli většina banánových farem obnovuje své zásoby každých 10 až 25 let. Počet banánů produkovaných každou rostlinou se liší. Deset nebo více společně rostoucích banánů tvoří takzvanou „ruku“. Stonky banánů mají v průměru 150 „prstů“ a váží téměř 50 kg. Kmeny banánových rostlin nejsou dřevěné, ale skládají se z překrývajících se listů, které jsou pevně zabalené kolem sebe. Protože rostliny banánů tvoří přibližně 93 procent vody, může je i mírný vítr srazit a zničit celé plantáže. Banány pocházejí z tropických částí Indie, jihovýchodní Asie a severní Austrálie a do Jižní Ameriky byly přivezeny Portugalci na počátku 16. století. Dnes rostou rostliny banánů ve vlhkých tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie, kde jsou vysoké teploty a srážky.
Banány nejsou jen oblíbené ovoce. Jejich listy se celosvětově používají v kuchyni na vaření, grilování a také jako kuchyňské materiály, talíře, deštníky, podložky pod lavičky, rybářské šňůry, oděvní látky a podrážky pro levné boty. V exotických krajinách se také používá banánová mouka.
Proč ho chtít
Banán má velmi málo bílkovin a téměř jakýkoli tuk. Obsahuje škrob a velice prospěšný draslík, dále hořčík, měď, železo, mangan, vlákninu, vitamín A, vitamín B6, vitamín B9, vitamín C. Banán dodává výživu buňkám, chrání před rakovinou hrubého střeva, pomáhá udržovat zdravé srdce, ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, bojuje proti chorobám i obezitě, protože napomáhá hladkému trávení. Je to dokonalé jídlo pro sportovce, zejména kvůli jeho minerálnímu obsahu a snadno stravitelným sacharidům. Konzumace banánů může pomoci snížit svalové křeče a bolest a doplnit minerály, proto banán představuje vynikající výživu před, během a po vytrvalostním cvičení. Zelené (nezralé) banány obsahují hodně rezistentního škrobu, který se nerozkládá v tenkém střevě, ale dostává se až do tlustého střeva, kde slouží jako potrava pro zdraví prospěšné baktérie. Nezapomeňme na jeho účinky na psychiku, jeho žlutá barva povzbudí a navodí dobrou náladu a díky magnéziu také působí proti stresu a nervozitě. Banán se v současnosti používá i v kosmetice, nejčastěji ve formě pleťové nebo vlasové masky. Jeho slupky lze využít jako leštidlo na nábytek, k čistění bot nebo i jako hnojivo pro pokojové rostliny.
Nasladko i naslano
Ať už máte chuť na banán nebo jen chcete vyprázdnit misku s ovocem, přinášíme vám tipy, jak využít toto univerzální ovoce. Banán je zdravá svačinka, hodí se do ovocných misek, přesnídávek, jogurtů, koktejlů nebo smoothie. Lze jej využít na přirozené doslazení a zahuštění také smoothies zeleninových. Kombinace banánu a čokolády je naprosto neodolatelná! Zkuste ho nakrájet do kakaového pudinku nebo si zavzpomínat a sníst ho jen tak „retro“ politý rozpuštěnou horkou čokoládou. Mezi dezerty kraluje v Kuba řezech, obráceném banánovém koláči tzv. banofee pie a nepečených smetanových dezertech s ovocem a piškotkami. Pokud vám zbyli přezrálé banány, je ideální upéct z nich banánový chlebíček. Nebo je zkaramelizujte opékáním na pánvi, přidejte kopeček vanilkové zmrzliny a lahodný dezert je na světe. Co se týče banánů, klidně pusťte uzdu fantazii a přidejte je do jakéhokoli těsta, banánové muffinky, banánové palačinky, banánové sušenky, tady se meze nekladou. Ideální je kombinace s borůvkami, karamelem nebo ořechami. Lahodnou a veganskou zmrzlinu vytvoříte zmrazením rozmixovaných banánů s kokosovým nebo mandlovým mlékem. Banány můžete také smažit v těstíčku, tento dezert je typický pro asijské restaurace. Přidáním špetky kardamomu pozvednete chuť, ale také zlepšíte stravitelnost banánů. Pokud se vám zdá, že banány jsou jen v sladkých receptech, vyvedeme vás z omylu. Nezralé pevné banány můžete nakrájet a ozvláštnit nimi třeba asijskou kokosovou polévku. Krásně doplní chuť exotického kari. Nakrájené nadrobno je můžete přidat do rajčatové salsy, její sladko-kyselá chuť se výborně hodí k rybím pokrmům. Banány lze připravit i netradičně, jako sladko-slané chipsy s kořením.
Jak vybrat a skladovat
Nejprve je důležité si uvědomit, že banán má různé stupně zralosti, jeho chuť a struktura se s dozráváním ovoce mění. Vybírejte podle toho, zda ho chcete konzumovat hned, nebo by vám měl banán doma nějakou dobu vydržet. Chuť zeleného banánu trochu připomíná nasládlou okurku a struktura je pevná, téměř jako brambor. Kůži zeleného banánu není snadné oloupat. Toto ovoce je v prvních fázi zrání velmi škrobnaté. Jak banán dozrává, škrob se mění na cukr. Ve poslední fázi bude ovoce vonět sladce a intenzivně a bude mít mírně sladkou chuť s polotuhou strukturou, hodí se pak spíš na tepelné zpracování. Banány skladujte při pokojové teplotě. Pro zpomalení zrání obalte srostlé konce trsu alobalem. Pro urychlení procesu zrání vložte banány do hnědého sáčku s jablkem, rajčaty nebo avokádem. Chcete-li banány zmrazit, jednoduše je oloupejte, nakrájejte a uzavřete v plastovém sáčku. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte zmrazené banány do 2 měsíců. Banány lze taky konzumovat sušené nebo lyofilizované.