Rostlina řepy (Beta vulgaris) je rychle rostoucí zelenina, kterou lze pěstovat téměř kdekoli. Ačkoli je řepa známá jako kořenová plodina, všechny části rostliny řepy jsou jedlé. Řepa je hvězdou zimní sezóny, ale můžete ji konzumovat také na jaře, v létě nebo na podzim. Většina odrůd řepy je připravena ke sklizni asi dva měsíce po výsadbě. Zralé listy jsou signálem, že je čas vytáhnout ze země celou rostlinu. Sladká chuť řepy odráží její vysoký obsah cukru, což činí z řepy důležitý zdroj pro výrobu rafinovaného cukru nicméně, řepa, která se používá ke výrobě cukru, je jiného typu než červená řepa, kterou si koupíte v obchodě. Kořeny surové červené řepy mají křupavou strukturu, která je pak po uvaření měkká a máslová. Listy řepy mají výraznou, hořkou chuť podobnou mangoldu a dají se jíst syrové nebo připravit podobně jako špenát. Červená řepa je hlavní ingrediencí v tradiční východní evropské polévce, boršč, ale má i mnoho jiných využití v kuchyni, u nás se řepa konzumuje většinou pečená, vařená nebo jako nakládaná zelenina.
Jak ji připravovat
Před vařením vcelku ve vodě červenou řepu jemně opláchněte pod tekoucí vodou a dejte pozor, abyste neroztrhali slupku. Slupka pak udrží zdravé pigmenty uvnitř. Řepa se vaří relativně dlouho, stejně jako u brambor, přípravu zkontrolujte propíchnutím vidličkou. Když je hotová, vidlička do ní vjede hladce jako po másle. Řepu vyndejte, oloupejte a nakrájejte. Smícháním s jogurtem, majonézou a oříšky a trochou pepře a soli, si tak připravíte chutný salát.
Řepu můžete také upéct v celku, nebo nakrájenou na rovnoměrné kousky. Stačí přidat dresing z olivového oleje, balzamikového octa, medu a tymiánu a po upečení doměkka konzumovat jako lahodnou a nápaditou přílohu k masu. Tuhle pečenou směs oceníte i jako teplý salát. Protože řepná šťáva může zašpinit vaši pokožku, při manipulaci s červenou řepou používejte kuchyňské rukavice a zástěru. Pokud dojde během čištění a vaření k zabarvení pokožky, stačí skvrny po červené řepě odstranit třením citrónovou šťávou. Naopak její barvu využijte na velikonoční barvení vajíček. Pridáním této ingredience při přípravě domácího chleba nebo vlastnoručne vyrobených těstovin ulahodíte očím a ohromíte každého strávníka.
Mladou řepu lze připravit i v páře, dejte jí tak 15 min. Pokud vaříte polévku s červenou řepou, a nechcete přijít o krásnou barvu, přidáním kyselé složky, jako je citronová šťáva nebo ocet barvu zachováte a rozjasníte. Zatímco alkalická látka, jako je jedlá soda nebo sůl barvu otupí, a často způsobí, že se změní na tmavší fialovou. Solte proto až na konci vaření. Čerstvou řepu můžete nastrouhat do salátů, přidat do smoothies, anebo nakrájet na velice jemné plátky, ochutit a podávat jako vegetariánské carpaccio. Je skvělá v italském rizotě, nezapomeňte na záveŕ přidat i pár čerstvých listů. Řepa je výborná také v sladkých dezertech v kombinaci s čokoládou. Zkuste ji přidat do těsta na čokoládový dort nebo brownies, těsto bude vláčné a dezert zdravější!
Proč ji konzumovat
Řepa je jedinečná svou kombinací betalainových pigmentů. V červené řepě se nacházejí jak betacyaniny (červeno-fialové pigmenty), tak betaxanthiny (žluté pigmenty). Řepa je také vynikajícím zdrojem kyseliny listové a velmi dobrým zdrojem manganu, draslíku, mědi, vlákniny, hořčíku, fosforu, vitamínu C, železa a vitaminu B6. Bylo prokázáno, že tyto jedinečné sloučeniny a antioxidanty v řepě působí na lidský tělo protizánětlivě. Je také známá pro své detoxikační účinky, a její konzumace ve formě šťávy nebo vcelku je již oblíbenou součástí detoxikačních programů.
Nicméně při konzumaci řepy je potřeba být obezřetný a sledovat svůj zdravotní stav. Konzumace řepy může totiž způsobit, že moč bude mít červenou nebo růžovou barvu. Tento stav zvaný beetúria není považován za škodlivý. Odhaduje se, že asi 5-15% dospělých zažívá beetúrii po konzumaci řepy i v běžném množství. Jednou z oblastí, ve které může být beetúrie potenciálním problémem, jsou problémy s metabolismem železa. U osob s nedostatkem železa, nadbytkem železa nebo se známými problémy s metabolismem železa je větší pravděpodobnost výskytu beeturie. Pokud trpíte beeturií a máte-li podezření na problémy s železem, doporučujeme vám poradit se se svým poskytovatelem zdravotní péče. Produkce načervenalé barvy ve stolici kvůli řepě se opět nepovažuje za škodlivou. Je však důležité mít jistotu, že zarudnutí stolice je způsobeno pigmenty nalezenými v řepě a nikoli přítomností krve.
Jak vybrat a skladovat
Vybírejte si malé nebo střední hladké pevné bulvy tmavé barvy. Menší a mladší řepa může být tak jemná, že po vaření již nebude muset loupat. Vyvarujte se řepy, která má skvrny, nebo měkké, mokré části. Rovněž by se neměla scvrkávat nebo působit ochable, protože to jsou známky toho, že kořeny jsou staré a vláknité. A co listy? Pokud se chystáte konzumovat tuto velmi výživnou část rostliny, hledejte nepovadlé, svěží a živě zelené.
Před uskladněním řepu nemyjte. Odřízněte většinu zelených listů, aby nevysávali vlhkost z kořenů řepy. Samotné bulvy vložte do plastového sáčku, vytlačte co nejvíce vzduchu a uložte do chladničky, kde takto vydrží až 3 týdny. Stonky listů dejte do sklenice s vodou nebo do samostatného plastového sáčku a umístěte do chladničky, kde zůstanou čerstvé asi čtyři dny.
Pokud potřebujete řepu uchovat na delší dobu nejlepší je zavařování nebo nakládání. Mražení není vhodné, protože řepa nemrzne dobře a po roztátí má tendenci měknout.