Prostreno.cz

Česnek

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    6 g
  • Sacharidy:

    33 g
    • Cukry:

      1,00 g
  • Tuky:

    0 g
  • Vláknina:

    2 g

Aktivita pro spálení:

148 kcal

18

minut jízdy na kole

14

minut běhu

44

minut uklízení

Česnek (Allium), česnek kuchyňský (Allium sativum), vytrvalá rostlina pěstovaná pro své chutné cibule. Je jednou z nejstarších známých rostlin, která se stala součástí mnoha kuchyní po celém světě. Díky své jedinečné výživové hodnotě a široké škále léčivých účinků, byla tato rostlina velmi rychle označena za jeden z nejcennějších darů přírody. Rostlina pochází ze střední Asie, ale v Itálii a jižní Francii roste divoce a je klasickou součástí mnoha národních kuchyní. Ve starověku a středověku byl česnek velmi ceněný pro své léčivé vlastnosti a byl používán proti upírům a jiným zlům. Příchod česneku do starověkého Řecka a Říma zvýšil jeho popularitu. V té době byl česnek používán téměř na všechno, od dochucování pokrmů přes léčitelství až po náboženské a pověrčivé rituály. Tradovalo se, že česnek dokáže odehnat štíra, léčit kousnutí psa, léčit astma, chránit před malomocenstvím, a pokud by visel nad vchodovými dveřmi domu, mohl by zastavit šíření neštovic! Byl ve velkých dávkách podáván stavitelům pyramid, římským vojákům. V Asii byl česnek vnímán spíše jako léčivá složka než jako koření. Jednou z kultur, která to takto viděla, byli buddhisté, kteří se mezi 1. a 10. stol.n.l. vyhýbali konzumaci česneku. Dnes je česnek jedním z nejoblíbenějších aroma v jižní Asii spolu se zázvorem a cibulkou.

Rostlina se používala a používá dodnes na mnoha místech v tradiční i lidové medicíně a je prokázáno, že může pomoci předcházet srdečním onemocněním. Lékařské knihy z šedesátých let jej popsaly jako vynikající lék na mor a neštovice. Z průzkumů se v 19.století zjistilo, že česnek může zabíjet bakterie, což výrazně snižuje rozšíření infekce v ránách. Díky tomuto zjištění se začal hojně používat jako antiseptický lék během obou světových válek. Česnek roste až do výšky 60 cm. V závislosti na odrůdě má většinou dlouhé listy, které rostou z krátkého tvrdého stonku nad cibulkou. Česnek se obvykle pěstuje jako jednoletá plodina. Existuje spoustu druhů česneku. V obchodech lze zakoupit český česnek nebo čínský. Pokud nemáme možnost sehnat pravý český česnek od farmářů vězte, budeme se muset spokojit s čínským česnekem, který není až tolik chutný a silný jako česnek český.

Česnek v české kuchyni jako doma

Česnek je téměř u každého z nás v kuchyni jako doma. Používáme ho pro svou pronikavou vůni zejména do slaných pokrmů, jak teplých, tak i studených, do polévek, ale také do nejrůznějších marinád, zálivek, dresingů nebo také do másla (skvěle dochutí bagetu nebo ryby). Když řekneme česnek, tak se nám mnohým vybaví např. „česnekačka“, „bramboráky“. Perfektně se kombinuje s rozmarýnem, tymiánem a oregánem. Pokud ho přidáváte do jídel, dbejte na to, abyste jej neosmahli příliš prudce, může totiž zhořknout a celý pokrm pak nasaje hořkou chuť. Jestliže chceme, aby pokrm byl co nejvíce voněl pronikavou vůní po česneku, přidejte česnek až na konec vaření.

Domácí česnek

Na rozdíl od mnoha jiných druhů rostlin se začíná sázet na podzim. Většina zahrádkářů vysadí česnek na podzim a potom počká, až rostliny začnou na jaro kvést. Při pěstování česneku ze semen (nebo stroužků) je vysaďte přibližně čtyři až šest týdnů na podzim před předpokládanými mrazy. Pokud vysazujete stroužky česneku, zatlačte jej do půdy hluboko do hloubky 10 až 15 cm se špičatým koncem směřujícím nahoru. Stroužky česneku sázejte přibližně 6 cm od sebe. Na jaře se snažte záhon udržovat bez plevele. Česnek vyžaduje šest až osm hodin plného slunečního světla denně. Zasaďte jej pro to na takové místo, kde bude mít dostatek světla. Nejlépe roste v úrodné půdě. Poté, co jste vysadili česnek, přidejte vrstvu kompostu. Pokud nemáte svůj kompost, vyberte hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Půda by měla být dobře odvodněná, aby se zabránilo hnilobě. Z důvodu mělkého kořenového systému potřebuje česnek hodně vody. Při nedostatku vody přestane česnek růst. Díky typické štiplavé vůni je česnek docela odolný vůči škůdcům.

Jak sklidit a uchovávat

Načasování sklizně česneku je velmi důležité. U většiny kořenové zeleniny může být obtížné vědět, kdy přišla doba sklizně, protože nevidíte zralé ovoce. Nenechávejte česnek po dozrání dlouho v zemi, protože se jinak palice česneku začnou oddělovat od stonků v zemi. Vždy si vykopejte česnek; nikdy se ho nepokoušejte vytáhnout ze země, protože stonky se pravděpodobně oddělí od žárovek. Když listy začnou listy česneku vysychat, obvykle v červnu nebo červenci, znamená to, že čas sklizně se blíží. Pokud plánujete pěstovat česnek i další rok, odložte si několik největších a nejzdravější palic česneku k následné výsadbě. Tyto palice pak skladujte při pokojové teplotě s poměrně vysokou vlhkostí, aby nevyschly. Česnek by se měl skladovat na tmavém a chladném místě, kde bude stále proudit vzduch. Pletení a zavěšení česneku je dobrý způsob, jak jej uložit, ale nezavěšujte jej v kuchyni, kde by přišel do kontaktu se světlem. Česnek můžete také ukládat do síťových sáčků.

Přírodní lék

Je to nejlepší přírodní antibiotikum. Obsahuje vitamíny A, B, C a z minerálů vápník, jód a selen.  Napomáhá proti chřipce, při infekci horních cest dýchacích, při zánětu průdušek, čistí cévy a podporuje tvorbu červených krvinek. Je považován za silný antioxidant. Je rovněž dobrý sluha při prevenci před různými infekčními a bakteriálními nemocemi. Lze ho jíst syrový nebo vařený, užívaný jako tablety (doplněk stravy) a může být použit také jako tinktura nebo sirup. Pokud se jedná o použití česneku jako přírodní lék, je lepší v syrovém stavu. Tepelnou úpravou ztrácí řadu svých léčivých vlastností.

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba