Jak sladké je pro vaše zdraví jíst sladké brambory? Nejen, že chutnají jako dezert, ale mají také překvapivé zdravotní přínosy. Ocení je i maminky, protože sladká chuť batátů dětem moc chutná. Povijnice batátová (latinsky Ipomoea batatas) je druh tropické rostliny patřící do čeledi svlačcovitých, jejíž kořenové hlízy jsou známé jako batáty anebo také sladké brambory. Jejich oranžová odrůda se v Severní Americe nazývá jam. Sladké brambory pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky a jsou jednou z nejstarších známých plodin. Konzumují se od pravěku, o čemž svědčí staré bramborové relikvie, které byly objeveny v peruánských jeskyních. Christopher Columbus přinesl do Evropy sladké brambory po své první plavbě do Nového světa v roce 1492. U nás jsou již delší dobu běžně dostupné v obchodech a jejich popularita stoupá díky jejich rychlé přípravě a širokému využití v kuchyni. Batáty rostou pomalu a vysazují se vždy na jaře, protože k vývoji hlíz v plné velikosti vyžadují čtyři měsíce vysokých teplot, ale je překvapivě snadné je pěstovat. Vzhledem k tomu, že se réva zakoření všude, kde se dotýkají země, může i z několik rostlin vyprodukovat velkorysou úrodu. K dispozici jsou také odrůdy vhodné pro menší zahrady.
Proč je konzumovat
Intenzita žluté nebo oranžové barvy dužniny batátů přímo souvisí s vysokým obsahem beta-karotenu. Sladké brambory také obsahují zásobní proteiny zvané sporaminy, které mají jedinečné antioxidační vlastnosti. Batáty jsou vynikajícím zdrojem vitamínu A (ve formě beta-karotenu), vitamínu C, manganu, mědi, kyseliny pantothenové a vitaminu B6. Kromě toho jsou dobrým zdrojem draslíku, vlákniny, niacinu, vitaminu B1, vitaminu B2 a fosforu. Takže zařazením této pochoutky do jídelníčku získáte nutriční bombu.
Jak je připravit
Batáty před přípravou zbavte slupky a tmavých míst. Nejjednodušší je připravit je jako přílohu, a to buď jako vařené nakrájené na kostky, bramborové pyré, nebo pečené v troubě. Hodí se také na přípravu v páře a hezky doplní teplé saláty. Pečené sladké brambory jsou výborné i pokud jsou podávány studené, a proto jsou skvělým jídlem pro zabalení do práce na oběd, nebo na cesty. Tato všestranná surovina se hodí do polévek, dušených směsí a často ji najdete v receptech na jídla z jednoho hrnce. Jejich krémovost jídlo zjemní a také zahustí. Výtečné jsou také hranolky nebo chipsy ze sladkých brambor, které můžete podávat se salátem anebo jen tak jako pochoutku k televizi s dipem z kysané smetany a česneku, nebo tradičně, s majonézou nebo kečupem. Při přípravě pečených brambor nebo hranolků můžete slupku batátů ponechat, jen je potřeba je řádně umýt. Sladké brambory můžete také upéct vcelku. Zda jsou hotové poznáte propíchnutím vidličkou.
Sladké brambory si dobře rozumí s exotickou kuchyní, můžete je zkusit přidat do krémového kari, jehněčího v indickém stylu nebo si udělat burrito s černými fazolemi pinto a sladkými bramborami. Nevšední dezert připravíte smícháním vařených batátů, banánů a javorového sirupu, který ještě posypete oříšky. Obsah tuku v ořechách vám pomůže k optimální absorpci beta-karotenu. Můžete je použít do pečení, při přípravě zdravých sladkých dezertů, které vám brambory přirozeně dosladí. Batáty jsou ideální na přípravu příloh, placiček, kašiček a přesnídávek pro děti.
Jak uchovávat
Vybírejte batáty, které jsou pevné a neobsahují žádné praskliny, fleky ani měkké skvrny. Vyhněte se těm, které jsou vystaveny v chladících boxech, protože nízká teplota negativně mění jejich chuť. Sladké brambory by měly být skladovány na chladném, tmavém a dobře větraném místě, kde vydrží čerstvé až 10 dní. V ideálním případě by měly být uchovávány mimo lednici maximálně do teploty 15 ° C, což by odpovídalo vlastnostem kořenového sklepa. Protože většina lidí nemá kořenové sklepy, doporučujeme uchovávat je v hnědém papírovém sáčku s několika vzduchovými otvory uložené do dobře větrané spíže, daleko od zdrojů přebytečného tepla.