Taky si pamatujete z dětství klasický zahuštěný špenát (spíše špenátový protlak) s bramborem a vajíčkem? A jak vypukla ve 20.století špenáto-mánie společně s Pepkem Námořníkem, který získával svou obrovskou sílu ze špenátu? Po špenátu sice velké svaly mít nebudete, ale určitě získáte díky němu velký přísun vitamínů a minerálů. Špenát má nízký obsah kalorií a je dobrým zdrojem vitamínů A,C,K minerálů, vlákniny, železa. Špenát do Evropy dovezli Španělé z USA. Nejprve se začal pěstovat v Nizozemsku, Anglii a Francii, později se rozšířil po celé Evropě. Špenát je původní rostlina z Persie (nynější Írán). V Číně je například špenát známý jako „perská zeleň“. V minulosti byl nejčastěji používán ve středomořské, středovýchodní a jihovýchodní asijské kuchyni. Obchodování mezi Středním východem a Asií mělo za příčinu migraci špenátu do několika asijských zemí. Dnes je špenát oblíbený téměř po celém světě. Středověcí umělci získávali ze špenátu zelený pigment - chlorofyl, který používali jako inkoust nebo barvu na plátno. Špenát obsahuje antioxidant - kyselina listová, zlepšuje a udržuje hladinu cukru v krvi a je tak skvělý pro diabetiky 1. a 2. typu. Jedná se o levnou a po celý rok dostupnou zeleninu, kterou lze zařadit do jídelníčku kdykoliv a k čemukoliv. Mezi 3 TOP producenty špenátu jsou Japonsko, Čína a USA.
Špenát v kuchyni
Špenát je všestranná zelenina a lze jej jíst syrový i vařený. V obchodech je k dispozici jak čerstvý, tak i mražený nebo konzervovaný. Špenát lze používat jako přísadu do mnoha pokrmů, vařit samostatně (špenát s bramborem apod.) nebo podávat čerstvý v syrovém stavu. Pro zachování všech vitamínů a minerálů se špenát konzumuje nejlépe čerstvý. Pokud kupujete čerstvý špenát je dobré jej co nejdříve zkonzumovat, neboť listy špenátu začnou velmi rychle uvadat a většinou se pak už musí tepelně zpracovat. Listy špenátu jsou mírně močopudné a mírně působí jako projímadlo. Špenát obsahuje velké množství vitaminu A, který zpomaluje produkci oleje v kožních pórech a vlasech a krásně hydratuje pokožku a vlasy. Nedostatek železa je častou příčinou vypadávání vlasů, kterému lze zabránit dostatečným příjmem potravin bohatých na železo, jako je špenát a další druhy listové zeleniny. Skvěle se hodí do těstovin, do quiche, vynikající jsou také polévky ze špenátu s čerstvými krutony. Skvělé jsou i špenátové záviny jako rychlovka pro blížící se návštěvu. Je k tomu zapotřebí listové těsto, balkánský sýr a podušené čerstvé špenátové listy s kapkou olivového oleje a kousky slaniny. Když čerstvý špenát podusíme na malém množství extra panenského olivového oleje a dochutíme čerstvě mletým černým pepřem a čerstvě nastrouhaným parmezánem, můžeme podávat také jako přílohu k masu. Syrový špenát se také hodí do studeného kuchyně. Vyzkoušejte čerstvý špenát jako přílohu do sendviče nebo na chleba či bagetu. Máte rádi vaječnou omeletu nebo vaječinu? Obohaťte tento pokrm čerstvým špenátem a nebudete litovat. Pokrm bude lahodit nejen vašemu oku. Rádi začínáte svůj pracovní den smoothie? Stačí přidat hrst špenátových listů do zeleninového nebo ovocného smoothie a energie budete mít na rozdávání. Špenát by se měl zpracováním pořádně umýt, neboť listy mohou obsahovat zbytky hlíny. Před umytím kořeny odstřihněte a listy oddělte od sebe. Špenát prodávaný v sáčcích je většinou již umytý a je třeba jej pouze opláchnout. Špenát se nedoporučuje konzumovat lidmi, kteří mají problémy s ledvinami.
Přínos pro vaše zdraví
Díky konzumaci špenátu, který dostává do těla vitamíny a antioxidanty, bude vaše pleť zářivější. Vitamín K posílí zase vaše kosti a preventivně zabrání vzniku osteoporózy. Špenát je skvělý jak prevence vzniku rakoviny, astmatu. Jak jsme již zmínili, je vhodný pro diabetiky díky optimálního udržování hladiny cukru v krvi.
Jak pěstovat
Semínka špenátu lze vysévat každé dva týdny od začátku jara do pozdního léta. Doporučuje se sadit cca 30 cm od sebe. Rostlina vyžaduje chladnější podnebí a bohatou půdu na živiny a dobře vápenitou. Takováto půda poskytne špenátu tolik živin a úroda bude bohatější. Většina zahradníků sází semínka špenátu a nepředpěstovává malé rostlinky. Špenátu se bude dařit spíše ve vápenité půdě a málo kyselé. Je dobré vždy před výsadbou dostatečně prokypřit a prohnojit záhonky. Špenát sázejte dále od sebe, aby se vám krásně rozrostl. Pokud budete pravidelně sklízet listy špenátu a jedině tak vám špenát bude dále růst až do konce sezóny.