Kdo párkrát zažil migrénu, ví, jakou paniku v něm budí pocit a vědomí, že to každou chvilku začne. Vždyť silná bolest hlavy může trvat i celé dny! Netrpte, když nemusíte. Zkuste recepty našich prababiček.
S migrénou se podle odhadů potýká až milion Čechů a mnohem častěji postihuje ženy. Někdy v ní má prsty dědičnost, ale spouštěčem bývá i změna počasí nebo určité jídlo a pití – červené víno, některé druhy sýrů, výjimečně také čokoláda. Čím proti migréně zabojovat?
Obklad z majoránky
Tenhle lék zabere v případě, že první příznaky podchytíte včas a nenecháte úporné bolesti příliš „
rozjet“. Přiložte si na zátylek teplý majoránkový obklad a k tomu vypijte velký šálek horkého bylinkového čaje. Skvěle vám poslouží heřmánek a máta. Tak zvenčí i zevnitř rozšíříte cévy v oblasti šíje.
Čaj z rozrazilu lékařského
Staří Římané svého času na rozrazil nedali dopustit. Ne nadarmo ho nazývali všelékem! Od té doby má v lidovém léčitelství své pevné místo. Spolehlivě zažene závrať při migréně a má zklidňující účinky. Vrchovatou čajovou lžičku přelijte šálkem horké vody, louhujte půl minuty a sceďte.
Bylinkový nálev
Další přírodní alternativou, po které by se měla dostavit úleva, je tato účinná směs. Nálev ze dvou lžiček šalvěje, jedné lžičky koriandru a stejného množství pepře. Nechte deset minut odstát a pijte vlažné. Určitě nic nezkazíte, když budete ještě každé dvě hodiny užívat doušek čaje z kozlíku lékařského.
Odvar z rozmarýnu
Rozmarýn vložte do vody pokojové teploty a uveďte do varu. Po patnáctiminutovém vaření sceďte. Tekutinu pak nalijte do teplé vody, ponořte v ní kotníky a po deseti minutách nohy namočte do ledové lázně. Postup několikrát opakujte. Věřili byste, že tato metoda je „
v kurzu“ několik staletí? Tak přece musí fungovat!
Karmelitánské kapky
Určitě neuškodí, když si je připravíte do zásoby pro stavy nejvyšší nouze. Jak již napovídá název, recept vymysleli v roce 1711 karmelitánští mniši a užívali je na uklidnění při nevolnostech, migréně, křečích a údajně i na veselou mysl. Pro jejich výrobu budete potřebovat 500 mililitrů koňaku nebo vodky, 250 gramů meduňky, 20 gramů citronové kůry, 10 gramů skořice a 10 gramů mletého muškátového oříšku.
Do alkoholu přidejte všechny ostatní suroviny a uzavřenou láhev týden uskladněte na temném místě. Poté sceďte, a když půjde „do tuhého“, dopřejte si 20 kapek. Jestli se vám z pomyšlení na silný destilát kroutí palce u nohou, nakapejte lék na kostku cukru.
Sledujte nás na sociálních sítích: