Lidé trpící bulimií nemají mozek stejný jako zcela zdraví jedinci. Jejich centrální nervový systém prodělal strukturní změny, které významně ovlivňují chování při pohledu na jídlo. Bulimici totiž vnímají jídlo jako možnost, jak uniknout před utrpením a nemít negativně sebehodnotící myšlenky. Bohužel přejídání ale zpětně vyvolává nevolnost.
Američtí neurologové prokázali, že ve stresu bulimičkám proudí méně krve do části mozku, která souvisí se sebereflexí. U zdravých žen, které netrpí bulimií je kritická část mozku – precuneus v temenním laloku – mnohem lépe zásobena krví.
Neurologové a psychiatři věděli, že fázi přejídání při bulimii spouští stres, ale netušili, jaké biologické podklady v oblasti mozku tohle chování má.
„Každá osoba s bulimií, která zažije stres, zažívá silné uklidnění už jen v případě, že vidí jídlo,“ tvrdí doktorka Sarah Fischer z Univerzity George Masona v americké Virginii.
Jak se bránit záchvatům přejídání
Bulimie je stejně jako anorexie vážné onemocnění, které je třeba řešit ve spolupráci se zkušeným lékařem. Avšak více než u jiných onemocnění zde platí, že největší práci zde musí odvést samotný pacient – pokud se sám nepustí do boje se svým strachem a psychickými stereotypy, žádný odborník mu pravděpodobně nepomůže. Co tedy můžete udělat sami, máte-li sklony k záchvatům přejídání, kterých později trpce litujete?
Pozor na cukry
Vyhýbejte se cukrům – sladkosti, ale i bílé pečivo rozkolísají hladinu krevního cukru, takže po nich pociťujeme větší hlad.
Začněte správně den
Nikdy nevynechejte snídani – pokud ošidíte ranní jídlo, bude vás touha po jídle pronásledovat celý den a večer, vystresovaní a vyčerpaní vypleníte ledničku.
Svačinka na dosah
Mějte vždy po ruce zdravou svačinku pro případ hladu – pocit hladu nepodceňujte a včas zasáhněte něčím malým a zdravým: vhodné je sušené ovoce, kousky zeleniny, jogurt nebo třeba dýňová semínka.
Rozptýlení
Když přijde touha pořádně se přecpat, zkuste se něčím zabavit – běžte se na chvíli projít, zavolejte kamarádce nebo chvíli uklízejte. Mezitím se pokuste ovládnout a v klidu si promyslete, co všechno je rozumné najednou sníst.
Nevěřte časopisům
Nesrovnávejte se s celebritami – zapomeňte na nerealistické obrázky v časopisech a hvězdy v televizi. Snažte se udržet si zdravé tělo a zdravý rozum bez šílených výkyvů. Buďte realističtí.
Proti stresu
Naučte se zvládat stres – každý den si vyhraďte chvilku pro sebe. Klidně se vyhněte lidem, kteří vás stresují, pokud je to jen trochu možné.
Čas na jídlo
Každému dennímu jídlu věnujte náležitou péči – pokud budete přípravě jídla věnovat více času, budete se cítit částečně sytí už ve chvíli, kdy sedáte ke stolu. Snažte se nejíst nikdy sami, ale ve společnosti rodiny nebo přátel.
Cvičte, ale...
Pravidelně cvičte, ale jen s mírou – vyhýbejte se extrémním výkonům. Místo toho se zaměřte na to, aby vám cvičení přinášelo co největší radost a pocit uvolnění.
Sledujte nás na sociálních sítích: