Prostreno.cz

Léky nebo málo vody. I to jsou nečekané důvody ztráty paměti

Myslíte si, že děravá paměť je ukázkovou vizitkou stáří? Ale kdepak. Zapomnětlivost může potkat i mnohem mladší generace. Nahrávají tomu deprese, užívání léků, chronický stres i nedostatečný pitný režim!

Říká se, že vzpomínky zůstávají navždy. I když je to hezké úsloví, bohužel neplatí vždycky. Jak člověk stárne, je zcela přirozené, že začíná pomalu zapomínat. Věděli jste ale, že to může být následek špatné životosprávy, nebo pocuchaných nervů? Jsou totiž faktory, které poruchám paměti hrají do karet. Kterých konkrétně se to týká? Možná se budete divit…

Deprese jako přítel sklerózy

Deprese je závažné onemocnění, které si může vybrat krutou daň v podobě nespavosti, permanentní únavy nebo problémů s trávicím ústrojím. Jenže pozor, důsledky bývají ještě fatálnější! Závěry lékařských studií naznačují, že starší ženy a muži, kteří trpí těžkou depresí, jsou vystaveni vyššímu riziku ztráty paměti. Pokud se tato duševní porucha odborně neléčí, nebezpečí několikanásobně narůstá.

Stres? Jeden z viníků

Mít neustále vyšponované nervy samozřejmě nesvědčí vůbec ničemu. Pokud jde o zachovávání vzpomínek, tam to platí dvojnásobně! Chronický stres totiž způsobuje nespavost, což narušuje kognitivní funkce. Také jde na ruku depresím, o jejichž dlouhých prstech jste se dočetli výše. Zkrátka a dobře, nechcete-li v budoucnu ztrácet důležité informace, nerozčilujte se!

Užívání léků. I to se může vymstít

Nebráníte se pilulkám proti bolesti hlavy a mnohdy na nespavost vyzrajete práškem na spaní? Možná nemáte tušení, jak vám náklonnost k této „medicíně“ může uškodit. Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv jisté medikamenty skutečně způsobují ztrátu paměti. Týká se to zejména antihistaminik, antidepresiv, prostředků na diabetes i na snížení hladiny cholesterolu, uspávacích tobolek a přípravků na běžné bolístky.

Nedostatek tekutin. Jako vážně

Ano, i častá dehydratace přímo ovlivňuje zapomnětlivost. Odborníci na základě mnoha průzkumů dokonce tvrdí, že bídná hladina tekutin dokáže časem zavinit stejné příznaky, které se nijak neliší od demence. Kolik toho denně vypijete? Přísun vláhy byste podceňovat rozhodně neměli. Zde je další pádný důvod!





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba