Existuje několik potravin, které šíří onemocnění více než ostatní. Které to jsou? Pozor si dejte nejen na sýry, ovoce a zeleninu!
E.coli a další. V posledních letech jsou viry a bakterie skloňovány ve všech pádech. Proto se zdravotní portál WebMD zaměřil na otravy jídlem a potraviny, u nichž hrozí riziko nákazy. Seznam je přitom sestaven na základě informací z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Takže, které potraviny patří k nejvíce rizikovým?
Kuřecí, hovězí, krůtí a vepřové maso
Syrové a nedostatečně tepelně upravené maso se počítá mezi problémové. Podle statistik téměř veškerá syrová drůbež obsahuje bakterie nazývané kampylobakterie, o kterých hygienici tvrdí, že jsou hlavní příčinou průjmů. Objevují se však i jiné choroboplodné bakterie spojené s masem. Za všechny jmenujme salmonelu či již zmíněnou E. coli.
Zelenina a ovoce
Je důležité, abyste denně jedli čerstvé ovoce a zeleninu. Jenže v syrovém stavu se často jedná o víc škody než užitku. Syrové variace způsobují otravu potravinami, a to kontaminací bakteriemi salmonely, E. coli a listeriózy. Farmy a zemědělské usedlosti jsou prý chovnou půdou pro bakterie. Stačí špatná manipulace nebo skladování, a problém je na světě.
Syrové mléko a sýr
Někteří si mohou myslet, že syrové mléko a výrobky vyrobené z nepasterizovaného mléka jsou bezpečné. Opak je pravdou. Hlavním zdravotním rizikem nepasterizovaného mléka je možnost přenosu bakteriálních a virových původců infekčních onemocnění. Mezi rizikové potraviny patří také sýr feta, brie a camembert, v létě tolik oblíbená zmrzlina a jogurt.
Vejce
V USA před lety stáhli z prodeje 200 milionů vajec kvůli rozšířené kontaminaci salmonelou. Tamní hygienici v souvislosti s touto kauzo vydali prohlášení, že je nerozumné konzumovat syrová vejce, navíc špinavá a s prasklinami. Výběr pasterizovaných vajíček by údajně mohl riziko nákazy snížit, ale kdoví….
Syroví měkkýši a mořské plody
Syroví měkkýši jsou často problematičtější než cokoli jiného. Třeba takové ústřice prý často obsahují viry a bakterie, které by mohly způsobit vážnou nemoc. Tak pozor na to!
Fazolové výhonky a další klíčky
Na první pohled působí extra zdravě a neškodně. Teplé a vlhké rostoucí podmínky však taktéž vyloženě nahrávají salmonele, E.coli a listerióze. Pokud je vám po konzumaci fazolových výhonků špatně, pravděpodobně jste je nepovařili – a máte problém.
Syrová mouka
Kdo by konzumoval syrovou mouku? Jen si ale představte, že připravujete třeba palačinky a moc času jim na té pánvi nedáte. Syrová mouka tak není dostatečně tepelně upravena a zůstávají v ní bakterie, jak jinak. I olizování syrového těsta při pečení může ublížit! Aspoň tak to vidí zdravotní portál WebMD.
Sledujte nás na sociálních sítích: