Znáte kvas? Pití tohoto nápoje, který pochází ze středověku, je kulturní tradicí. Co všechno tento zdravý nápoj umí? Připravte si ho v pohodlí domova a nechte se překvapit!
Kvas je nápoj s mírným obsahem alkoholu vyráběný kvašením obilnin. Tato dobrota je rozšířená ve východní Evropě, především v Rusku, v Bělorusku a na Ukrajině či v Pobaltí. Obsah alkoholu je doopravdy velmi nízký, protože fermentační proces se v porovnání s výrobou tradičního piva liší. Pokud jde o chuť, kvas je podobný kombuce, počítejte tedy s mírně kyselým „ocasem“. Díky fermentačnímu procesu tento nápoj obsahuje probiotika, může se však pochlubit i dalšími benefity.
Proč pít zkvašené obilniny?
Kvas je bohatým zdrojem vlákniny, manganu, vitaminu B12, selenu, niacinu, železa, mědi a hořčíku. V závislosti na tom, co se používá k jeho přípravě, se mohou nutriční fakta lišit. Někdy totiž obsahuje i řepu, která je zásobárnou antioxidantů, jako jsou třeba polyfenolické sloučeniny. Nutno také podotknout, že široké spektrum minerálů, vitaminů a dalších účinných látek zvyšuje celkový příjem živin a stará se o optimalizaci metabolické aktivity.
Probiotika
Kvas je domovinou prospěšných bakterií, jak již bylo řečeno. To znamená, že pomáhá gastrointestinálnímu traktu. Příjem tohoto nápoje přináší úlevu od plynatosti, nadýmání, zácpy a dokonce snižuje riziko kolorektálního karcinomu.
Léčba jater
Konzumace kvasu s řepou podporuje zdraví jater, a to díky vysoké dávce antioxidantů a draslíku. Zmíněné antioxidační sloučeniny zároveň zabraňují chronickým onemocněním.
Krevní tonikum
Vědci zjistili, že kvas je schopen snížit toxicitu v krvi, protože poskytuje určité fytonutrienty, které čistí oběhový systém. Takže, pustíte se do domácí výroby? Připravte si vodu, černý žitný chleba, cukr, kvasnice a rozinky.
Do větší nádoby nalijte sedm litrů vody a přiveďte k varu. Do vroucí H₂O vložte 10 kusů tradičního černého žitného chleba a nádobu odstavte ze zdroje tepla. Přidejte hrst rozinek a směs zakryjte. Tato nechte stát 8 až 10 hodin. Následující den vyjměte chléb a poté smíchejte 4 šálky cukru s kvasnicemi (1,5 polévkové lžíce). Vložte do nádoby a opět zakryjte víko. Po šesti hodinách odstraňte rozinky a kvas nalijte do lahví. Víko volně utěsněte a přes noc umístěte do chladničky.
Vedlejší efekty
V případě, že lidé pijí tento nápoj nadměrně, zvláště pokud jsou alergičtí na řepu, nebo trpí intolerancí na lepek, mohou se setkat s gastrointestinálními vedlejší účinky způsobenými aktivitou probiotik.
Zdroj: https://www.russlandjournal.de/en/russian-recipes/drinks/kvass/, https://draxe.com/nutrition/kvass/
Sledujte nás na sociálních sítích: