Přestože dna neboli pakostnice zní mnohým lidem jako nemoc z minulých časů, pro řadu jiných jsou dnové záchvaty několikrát do roka či měsíce nepříjemnou realitou. Moderní způsob života této nemoci svědčí. K jejím spouštěčům totiž patří obezita, nedostatek pohybu a vysoká konzumace alkoholu a masa. Úlevu naopak najdeme v přírodě, pročišťování a bylinkách.
Jak se projevuje?
Oteklé, velmi bolavé a zarudlé klouby jsou obvyklými příznaky této „nemoci králů“. Takto vznešený název dna dostala proto, že často následovala po přebytku alkoholu a jídla s vysokým obsahem purinů, jako je skopové, zvěřina, vnitřnosti, uzeniny nebo čokoláda. A takový jídelníček si v minulosti mohli dopřávat skutečně jen lidé z nejvyšších kruhů.
Prevenci hledejte ve stravě
Na první pohled tedy k vyléčení stačí přejít na lehkou a zdravou stravu. Bohužel takto jednoduché to dnou postižení lidé nemají – vysoký obsah purinů se totiž ukrývá také v mnoha druzích zeleniny (například ve špenátu, kapustě či chřestu), některých rybách nebo luštěninách.
Naštěstí ale existují i potraviny, které riziko dny snižují. Prospěšné jsou především vybrané druhy ovoce – třešně, borůvky a další bobule, banány nebo hrušky. Odedávna se k pročištění krve používaly rovněž plevelné rostliny jako řebříček, pampeliška a kopřiva. „K dalším bylinám, které rozpouštějí usazeniny v organismu a pročišťují krev, patří židovská mochyně, lopuch a pýr. K nejlepším v tomto směru potom řadíme zpracované pupeny břízy, jasanu a buku. Pomáhají při očistě kloubů a páteře od usazenin, ale také rozpouštějí usazeniny v trávicích a vylučovacích orgánech,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Na bolestivé záchvaty pomohou bylinky
Dnové záchvaty většinou přicházejí ve vlnách a odeznívají několik dní. Bolest nejčastěji začíná v palci u nohy a postupně může přecházet dále do nohou. Otok a zánět vyvolávají krystalky kyseliny močové, která se právě z purinů vytváří. Krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a ledvinách.
„Ke snížení množství kyseliny močové můžeme využít čisticí bylinky jako pýr, lopuch, židovskou mochyni“ dodává Podhorná. Velmi důležité je rovněž dodržovat pitný režim, aby se organismus mohl pročistit a krystalky se vyplavily. Vhodná je čistá voda, bylinné čaje a alkalické minerálky.
Vykročte bosou nohou
Velkou roli u dny hraje obezita. Snižování hmotnosti by ovšem mělo být pozvolné. Pohyb je navíc potřeba přizpůsobit aktuálnímu stavu. Přímo při záchvatu dny bývá došlap bolestivý a pacienti se namáhání nohy záměrně vyhýbají. Bolestivé klouby není radno zatěžovat, ideální cvičení dokáže vždy doporučit fyzioterapeut.
Pozor na stres
Jako u většiny nemocí hraje u dny roli hladina stresu. Chronický stres riziko zánětu v těle zvyšuje. Pravidelný odpočinek je proto pro postižené nutností. Vhodné jsou například procházky v přírodě. Za dobrého počasí se doporučuje chůze naboso, ta totiž tlumí ztuhlost kloubů i svalů. Jejich uvolnění podpoří také třezalka, vrba a gemmoterapeutikum z bělotrnu a javoru babyky, které urychlují regeneraci nervu – zlepšují vedení vzruchu nervem, a tím uvolňují jeho ztuhlost. „Jedněmi z nejlepších bylinných prostředků k odbourání stresu potom patří eleuterokok, zvaný též čertův kořen, rozchodnice a aralka,“ doplňuje Podhorná.
Sledujte nás na sociálních sítích: