Invazivní plevel, který si mnozí trhají do vázy. Zlatobýl kanadský je už od poloviny léta vidět téměř všude, kde je dostatek vlhkosti a propustná půda. Pro svou žlutou barvu se hodí do podzimních dekorací, tak s jeho sběrem neváhejte, čas je omezený. Navíc získáte účinnou léčivku!
Zlatobýl obsahuje třísloviny, éterické oleje, flavonoidy, saponiny, vitamin C či derivát kyseliny kávové. V lidovém léčitelství se využívá již dlouho, nadzemní části rostliny totiž mají co nabídnout.
Bojujte s infekcemi
Zlatobýl především působí jako diuretikum, což znamená, že čistí tělo od přebytečných tekutin. Proto se často aplikuje k léčbě zánětů močových cest a k prevenci nebo léčbě ledvinových kamenů. Působí detoxikačně a díky němu se už mnozí vyhnuli antibiotikům. Je ale nutné vypít až tři litry teplého čaje denně.
V případě, že však užíváte nějaká diuretika, poraďte se o jeho účincích a dávkování se svým lékařem. Zlatobýl může účinek těchto medikamentů ještě zvýšit, což znamená, že v tom horším případě vyplaví z těla příliš mnoho tekutin. Pak hrozí riziko dehydratace.
Je protizánětlivý
Artritida a jiné zánětlivé stavy, jako je třeba revma či dna, která vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové. Všude tady si zlatobýl poradí. Udává se, že také krotí hemoroidy a svalové křeče.
Obsahuje polyfenoly
Vědci zjistili, že zlatobýl obsahuje polyfenoly, což jsou rostlinné chemikálie, které často působí jako antioxidanty. Ty zase snižují pravděpodobnost vzniku volných radikálů, nebo omezují jejich aktivitu. Pokud k tomu nedochází, volné radikály poškodí buňky a přispívají ke vzniku celé řady nemocí.
Krotí splíny a špatnou náladu
Stav, kdy člověka nic nebaví, chodí jako tělo bez duše, nemá zájem o své koníčky, přátele ani rodinu, zná každý. Ten, kdo zrovna přesně takhle lidově řečeno „depkaří“, by si taktéž měl uvařit čaj ze zlatobýlu kanadského, hustě chlupaté bylinky s krátkými, jazykovitými květy. Na zklidnění nervů je totiž ideální! Tak košíky do ruky, čas je zhruba do října, přičemž se sbírá květ, ideálně těsně před rozkvětem, a horní část nati bez listů a tlustého stonku.
Možné vedlejší účinky
Žádná bylinka není určená pro všechny. To platí i pro zlatobýl. Možným problémem je to, že pyl této rostliny patří mezi alergeny. Zlatobýl se zároveň nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem.
Zdroje: Wikipedia.org, verywellhealth.com
Sledujte nás na sociálních sítích: