Představte si, že se vám konečně podaří zhubnout. Máte z toho radost, ale bohužel to nevydrží dlouho. Vaše tukové buňky totiž dělají vše pro to, aby tělo opět nabralo ztracená kila. Hloupost? Kdepak, vědecký fakt!
Zažili jste někdy výrazný úbytek váhy a přátelé vám nadšeně gratulovali? Kdo také ne… Přestože okolí tak velký úspěch chválí, tukové buňky už pomalu spřádají plány, jak všechno vrátit do původního stavu. Podle nejnovějšího výzkumu (1) dieta mění jejich genetickou strukturu, s čímž se jen těžko vyrovnávají, protože si moc dobře „pamatují“ staré pořádky. Výsledkem je riziko návratu ztracených kilogramů známé jako jojo efekt.
Je za tím věda
„Našli jsme molekulární základ pro tento fenomén, se kterým bojuje tolik lidí,“ potvrzuje švýcarský profesor výživy, specialista metabolické epigenetiky a jeden ze spoluautorů studie Ferdinand von Meyenn (2). Podle jeho slov „paměť“ tukových buněk přetrvává dlouho po redukci hmotnosti, přičemž celou dobu připravují tělo na rychlé znovu nabrání tuku. Jak zákeřné!
Když je hubnutí „proti přírodě“
K naší smůle jsou tyto buňky letitými „držáky“, neboť se průměrně dožívají 10 let, což zeštíhlující snahy bojkotuje. Během celého jejich života nesou genetické stopy minulých období nadváhy a uchovávají si veškeré informace. Uvedený výzkum si zaměřil pouze na buňky tukové, ovšem vědci nevylučují, že i další typy, například v mozku nebo krevních cévách, se mohou na jojo efektu podílet. Vypadá to tedy jako marný boj s větrnými mlýny, který nelze vyhrát.
Prevence je základ
Nadváha s obezitou není jen estetickým problémem, zdravotní dopady obojího bývají obrovské. Podle statistik (3) se s kily navíc potýká 880 milionů dospělých a 159 milionů dětí po celém světě, kvůli čemuž jim hrozí riziko více než 12 druhů rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky druhého typu a dalších závažných chorob. „Kvůli paměťovému efektu tukových buněk je klíčové se nadváze i obezitě vyhnout už na začátku,“ doporučuje Ferdinand von Meyenn. Zamezit prvotnímu nárůstu hmotnosti je dle jeho názoru efektivnější než potom bojovat s následky jojo efektu. Rada je to jistě dobrá, ale v praxi ji není snadné splnit.
Zdroje: (1) www.eurekalert.org/news-releases/1065214, (2) www.nypost.com/2024/11/19/lifestyle/new-study-explains-why-yo-yo-dieting-is-so-common/, (3) www.bbc.com/news/health-68436642
Sledujte nás na sociálních sítích: