Do salátu, dresinku, těstovin i na pečenou zeleninu. Univerzální olivový olej se hodí vždycky a takřka do všeho. Dávejte si ho v rozumném množství denně, můžete se dožít vyššího věku.
Olivový olej lze za obyčejnou ingredienci považovat opravdu jen stěží. Tato superpotravina je totiž plná prospěšných živin a sloučenin, které pomáhají chránit tělo před chronickými nemocemi, přičemž zlepšují celkovou kondici a přispívají k dlouhověkosti. Jak přesně tenhle elixír funguje?
Bohatství antioxidantů
Věřte, že máte v rukou skutečný antioxidační poklad poskytující flavonoidy, oleuropein a hydroxytyrosol – tedy látky souhrnně označované jako fenolické sloučeniny. „Jsou klíčové pro obranu buněk před poškozením volnými radikály, které způsobují oxidační stres, čímž nahrávají vzniku rakoviny, diabetu druhého typu a srdečních chorob,“ vysvětluje americká registrovaná dietoložka Maddie Pasquariello (1). Lidově zvaný oliváč život prodlužuje i jinak.
Neprůstřelná obranyschopnost
Díky vysokému obsahu uvedených fenolických sloučenin totiž významně posiluje i obranyschopnost těla. Tito bioaktivní spojenci podporují produkci bílých krvinek, které se zapojují do útoku proti patogenům a zánětům. „Na imunitní funkce má velmi příznivý vliv také vitamin E, který se v olivovém oleji nachází. Jeho pravidelná konzumace zvyšuje schopnost organismu čelit nemocem a pomáhá tak k dlouhodobému udržení pevného zdraví,“ dodává výživová specialistka Kristen Carli. Co vaše domácí zásoby, jsou dostatečné?
Sláva kyselinám
Olivy v tekuté verzi se mohou pochlubit i nenasycenými mastnými kyselinami se silnými protizánětlivými vlastnostmi. Podle americké výživové poradkyně Kristen Carli tento olej prokazatelně tlumí zánětlivé procesy v těle především vlivem kyseliny olejové, která dokáže inhibovat cytokiny – proteiny spojené s aktivací zánětů. Takový mechanismus je v prevenci rozvoje celé řady chronických komplikací a zajištění dlouhověkosti považován za klíčový (2).
Zdroje: (1) www.realsimple.com/olive-oil-health-benefits-8754789, (2) www.web.archive.org/web/20240521143227/https://www.frontiersin.org/journals/plant-science/articles/10.3389/fpls.2021.653997/full
Sledujte nás na sociálních sítích: