Prostreno.cz

Tajemstvím lepší paměti je zvýšená konzumace vajec

Bez ohledu na to, jak si je připravíte, vám vejce díky vysokému obsahu cholinu a karotenoidů zlepší paměť, posílí schopnost řešit problémy a podpoří vaši přizpůsobivost.

Bloumáte po kuchyni a přemýšlíte, na co máte chuť. Sladké ani slané to není, obojí navíc škodí zdraví. Co takhle vajíčka? Vašemu mozku a všem jeho funkcím už se sbíhají sliny.

Není to jen o proteinech

O vejcích se asi nejčastěji hovoří jako o parádním zdroji bílkovin, které jsou nepostradatelné pro stavbu, růst a regeneraci tkání. Podílí se i na trávení, produkci energie, svalových kontrakcích, srážlivosti krve a tvorbě hormonů. Navíc podporují zdraví pokožky, vyrovnávají pH v těle a posilují imunitní systém (1). Jenže tahle skvělá kombinace bílku a žloutku v křehkém skořápkovém balení má i významný vliv na paměť. Chopte se pánve a pojďte si ji také upevnit!

Způsob, jak už na nic nezapomenout

Studie (2) publikovaná v časopise Nutrients odhalila přesvědčivou spojitost mezi spotřebou vajec a lepšími mozkovými funkcemi u starších dospělých, zejména pak žen. Její účastníci, kteří jedli dvě až čtyři vejce týdně, vykazovali pomalejší pokles kognitivních dovedností během čtyřletého období ve srovnání s těmi, kteří tuto základní potravinu do svého jídelníčku nezařadili. Tito konzumenti dosahovali lepších výsledků v testech sémantické paměti, což zahrnuje schopnost řešit problémy, přizpůsobivost a zapamatování si nových informací.

Prevence potíží v každém soustu

Někdo je miluje, jiný nenávidí. V každém případě jsou však tyto malé poklady bohaté na klíčové živiny, jmenovitě vitaminy B6, B12, folát a cholin. Právě cholin, ač často přehlížený, přispívá k produkci neurotransmiteru acetylcholinu, který je důležitý nejen pro paměť, ale i učení. Jeden středně velký kousek obsahuje přibližně 147 mg cholinu, proto vejce patří mezi jeho vůbec nejlepší zprostředkovatele. Vajíčka dále poskytují karotenoidy lutein a zeaxantin. Známé jsou svým přínosem pro zdraví očí, podle nejnovějších odborných zjištění (3) mívají také ochranný účinek na mozkové buňky, proto zpomalují progresi neurodegenerativních onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba.

Zdroje: (1) www.healthline.com/nutrition/functions-of-protein#TOC_TITLE_HDR_8, (2) www.mdpi.com/2072-6643/16/16/2765, (3) www.content.iospress.com/articles/journal-of-alzheimers-disease/jad220556






Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba