Čím delší bývá zácpa, tím větší je chuť na hamburger a menší motivace k domácí přípravě jídla. Stres z dlouhého čekání na silnici vede k impulzivním rozhodnutím, která ovlivňují stravovací návyky.
Sedíte v autě, provoz stojí, ruce křečovitě svírají volant a myšlenky se toulají k jedinému – co k večeři? Pár nápadů v hlavě máte. Jenže jak se kvůli koloně cesta domů protahuje, představa vaření ustupuje něčemu rychlejšímu, mastnějšímu a instantně uspokojujícímu. Kdo to zná?
Dojíždění jako nepřítel vyvážené stravy
Nová studie (1) publikovaná v magazínu Journal of Urban Economics prokázala, že právě dopravní zpoždění bývá hnacím motorem našich nezdravých gastronomických rozhodnutí. Její autoři zjistili, že i zdržení o 31 sekund na kilometr vede k jednoprocentnímu nárůstu návštěv restaurací rychlého občerstvení. Svůj šťavnatý objev pak experti učinili na základě analýzy vzorů silničního provozu spolu s údaji GPS v mobilních telefonech. „Je to jako srovnávat provoz v deset hodin ráno s provozem v pět hodin odpoledne. Čím větší zácpě musíte čelit, tím větší je šance, že se zastavíte pro burger,“ shrnuje poznatky jedna z hlavních autorek, kterou je americká expertka spotřební ekonomie Rebecca Taylor (2). Zatímco řidiči takto nonšalantně řeší hladovou patovou situaci, lékaři se obávají nejhoršího.
Ucpané tepny a kila navíc
Díky desítkám let výzkumů (3) se bezpečně ví, že nadměrná konzumace rychlého občerstvení má na zdraví i postavu značně negativní dopad. Třeba studie (4) z roku 2019, která zkoumala 700 zaměstnanců základních škol, odhalila, že lidé, co mají na svých trasách do práce a z práce více fast foodů, vykazují výrazně vyšší index tělesné hmotnosti. Jen pro pořádek je třeba zmínit, že časté stravování v těchto podnicích může zapříčinit nejen obezitu, ale i arteriální hypertenzi, depresi, diabetes, extrémní hladinu cholesterolu a srdeční choroby. No není lepší jezdit do zaměstnání autobusem, který vám na „hambáč“ jen tak nezastaví?
Zdroje: (1) www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0094119025000026, (2) www.nypost.com/2025/02/08/lifestyle/traffic-delays-drive-more-people-to-fast-food-study/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15559714/, (4) www.journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0219365
Sledujte nás na sociálních sítích: