Prostreno.cz

Hubnoucí revoluce je ukrytá v oklamání metabolismu

Pokud toužíte po efektivnějším hubnutí, zbystřete. Odborníci objevili jistý specifický gen, který pomáhá regulovat spalování tuků a cukrů v těle, čímž usnadňuje cestu k dosažení zeštíhlujících cílů.

Kéž by šlo hubnutí vždycky jako po másle, ale opak je pravdou – celý proces bývá přinejmenším složitý, protože ho doprovázejí strmé vzestupy a pády. Příklad z praxe? Nejprve jdou kila dolů sama a člověk optimisticky očekává, že to tak i zůstane. Jenže ouha, po určité době se váha zasekne na jednom místě a přes veškerou snahu se odmítá hnout, což způsobuje frustraci a ztrátu motivace. Řešíte to také? Ještě neházejte flintu do žita, vědci už vědí, jak na tuhle situaci vyzrát.

Nic se neděje bez důvodu

Sluší se zmínit, proč i přes maximální nasazení dietářů k redukční stopce vlastně dochází. Tělo je totiž mistr v adaptaci. Když mu dlouhodobě dodáváme méně energie, než je zvyklé, začne se chovat jako v dobách krizového nedostatku. Zpomalí veškeré procesy, které nejsou nezbytné pro přežití, včetně spalování tuků. Tím se snaží ušetřit co nejvíce paliva a zajistit si alespoň omezený provoz. Navíc se mění hladiny hormonů, jež ovlivňují chuť k jídlu a metabolismus, proto se hubnutí zpomalí nebo ještě hůř – zcela zastaví (1).

Přichází naděje na změnu

Dánští vědci provedli zajímavý výzkum (2) na myších, přičemž zkoumali, jak jeden konkrétní gen v játrech ovlivňuje procesy zpracování cukru a ukládání tuků. Jakmile ho odborníci u hlodavců „vyřadili“, jejich játra pokračovala v práci, i když myši byly nalačno. To vypovídá o tom, že s největší pravděpodobností existuje způsob, jak játra přesvědčit, aby efektivněji využívala cukr a tuky za všech podmínek i hladových okolností, čímž se zrychlí i látková výměna.

Štíhlost bez následků

„Pokud dokážeme kontrolovat spalování cukru a tuku v játrech, můžeme lidem pomoci s hubnutím a také zvýšit účinnost léků na redukci váhy i cukrovku,“ doufá vedoucí uvedené studie a dánský profesor molekulární biologie Kim Ravnskjaer (3). Podle něj dalším vzrušujícím objevem bylo, že myši během experimentu nevykazovaly absolutně žádné negativní účinky.

Zdroje: (1) www.secondnature.io/guides/mind/motivation/weight-loss-plateaus-explained?srsltid=AfmBOopB72zscdeH_yRlWsRx8lwX56x9DEbJ1QzpQBoXbnzGfUG6akGf, (2) www.eurekalert.org/news-releases/1074818, (3) www.nypost.com/2025/03/03/health/scientists-figured-out-how-to-trick-metabolism-for-weight-loss/





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba