Obvykle stojí pár korun a k dostání jsou nejen v supermarketech, ale i u benzinových pump. Ano, vitaminové doplňky stravy se dnes dají koupit naprosto kdekoli. Skutečně však organismu poskytují to, co avizují? A nemohou mu spíš ublížit?
Užíváte vitaminy prostřednictvím doplňků stravy? Výzkumníci z americké Tuftsovy univerzity varují. Zjistili totiž, že i když jsou živiny z potravin spojeny s delším životem, nelze totéž říct o vitaminových doplňcích. Jak na to přišli?
Vědci analyzovali data více než 27 000 dospělých v USA. Chtěli vyhodnotit souvislost mezi výživovými doplňky a úmrtností. Zjistili, že „nižší riziko úmrtí spojené s dostatečným příjmem vitaminů K a hořčíku v potravinách je nezvratitelné, ovšem to samé se netýká potravinových doplňků“.
Jen si tak utrhnout ze stromu a jít
Navíc vědci zjistili, že dostatek vitaminu K, vitaminu A a zinku ve zdravé, čerstvé stravě snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Již zmiňované doplňky však takovou sílu nemají. Kromě toho vědci uvedli, že příliš mnoho vápníku z těchto produktů, tedy příjem vyšší než 1000 miligramů denně, zvyšuje riziko úmrtí na rakovinu. Ovoce a zelenina tedy v tomto směru hrají prim.
„Vzhledem k tomu, že potenciální přínosy a škody způsobené užíváním doplňků jsou nadále studovány, existuje souvislost mezi nadměrným příjmem živin a nepříznivými výsledky, včetně zvýšeného rizika některých typů rakoviny,“ apeluje MUDr. Fang Fang Zhang, hlavní autor výzkumu. „
Naše výsledky podporují myšlenku, že zatímco užívání doplňků stravy přispívá ke zvýšené úrovni celkového příjmu živin, věc má i svoji temnější stranu,“ dodává odborník.
Kvalita versus kvantita
Ovšem, aby bylo jasno, existuje několik legitimních důvodů, proč doplňky stravy přijímat. Můžete například zvážit užívání zinku, mědi a vitaminu B, pokud trpíte na zánětlivé onemocnění střev. V případě osteoporózy je zase vhodné přijímat vitamin D a vápník. Vždy je však lepší spolehnout se na živou stravu a celé potraviny.
Jestli se chystáte přece jen vsadit na doplněk, pro začátek se vyhněte nákupu produktů z Číny, kde volnější předpisy nezaručují kvalitu. Zároveň se vyvarujte látce zvané L-tryptofan, která je spojena s neurotoxickými reakcemi.
Sledujte nás na sociálních sítích: