Ze všech stran slýcháme, jak nám stres škodí. A je to pravda. Nicméně existují i stresové situace, které jsou vlastně pozitivní (promoce, svatba, narození dítěte…). A tento „dobrý“ stres nám zas až tak neškodí…
Naopak, jak se zdá, malá míra stresu, který samozřejmě není trvalého rázu, na náš organismus působí i dobře. Co odhalili vědci z celého světa?
1. Jsme společenštější
Studie německých vědců z loňského roku ukázala, že je-li člověk vystaven
stresové situaci (projev před plným sálem, zkouška z matematiky…), chová se pak k ostatním přátelštěji – více druhým důvěřuje, vyměňuje si informace a zkušenosti apod.
2. Lépe si pamatujeme
To americká studie tvrdí, že během stresové situace máme díky vyplavovanému kortizolu mnohem lépe „nastartovaný“ mozek, především paměť.
3. Jsme kreativnější
Další z výzkumů se zaměřil na kreativitu – při stresu dokážeme být kreativní nejen v uměleckém smyslu slova, ale také snáze hledáme řešení problémů, napadá nás nohem více myšlenek a jsme odhodlaní je realizovat.
4. Jsme ostražitější
Stres nás dokáže „
nabudit“ nejen, co se našeho mozku týče, ale i náš organismus spustí jakýsi „
záložní“ režim, který nám umožní zvládat složité situace fyzicky. A týká se to i situací, kdy řídíme auto nebo jsme třeba na pohovoru kvůli zaměstnání.
5. Posilujeme imunitu
Na rozdíl od dlouhodobého a závažného stresu, který náš organismus ničí, jsou krátké a nijak extra vážné stresové situace pro naše tělo a jeho obranyschopnost vlastně přínosem. Tedy zatím to bylo na Stanfordské univerzitě prokázáno jen u myší, u kterých byl při podstoupení mírného stresu zjištěn vysoký obsah určitého typu buněk chránících náš organismus, ale není důvod, aby to tak nefungovalo i u lidí!
Sledujte nás na sociálních sítích: